O nieprzyznaniu dotacji na budowę wschodniej obwodnicy Tarnowa Podgórnego

O kulisach nieprzyznania dotacji na budowę wschodniej obwodnicy Tarnowa Podgórnego pisze na swoim profilu, w jednym z serwisów społecznościowych, Starosta Powiatu Poznańskiego Jan Grabkowski: "WOJEWODA PRZYZNAŁ, PREMIER WYKREŚLIŁ"

Niestety i powiat poznański dołączył do grona samorządów, które dzięki naborowi wniosków do Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, najpierw otrzymały kilkumilionową dotację, by następnie decyzją "Warszawy" z premierem w roli głównej, ją stracić. 
Od lat nasz powiat znajduje się w czołówce samorządów ze 100-procentową skutecznością w otrzymywaniu dotacji, w tym z rządowych programów drogowych. 
We wrześniu 2018 roku złożyliśmy wniosek na budowę obwodnicy Chomęcic. Ostatecznie w listopadzie Wojewoda potwierdził, że nasze wysokie 7. miejsce jest premiowane dotacją w wysokości 3 mln zł (następnie zostało zwiększone do 4,8 mln zł). W kilkunastoletniej historii tych programów nie zdarzyło się, by po szczegółowej weryfikacji wniosków przez WUW i przygotowaniu listy rankingowej, została ona zmieniona przez "Warszawę". Tym razem listą "zaopiekował się" ponoć sam premier. Jego nieuzasadniona niczym ingerencja pozbawia pieniędzy nie tylko nas, ale też wiele gmin (m.in. Tarnowo Podgórne i Czerwonak) i powiatów. Bez podania żadnych wyjaśnień, trafiliśmy na 27. miejsce - a dokładnie na 7. miejsce listy REZERWOWEJ - które pozbawia nas złudzeń, ale przede wszystkim funduszy na zadanie, które już wkrótce zakończymy. 
Budowana przez nas obwodnica Chomęcic dofinansowana jest z budżetu Komornik. Nie muszę więc pisać, jakie było zdziwienie i niedowierzanie Wójta oraz Radnych, kiedy na wtorkowej sesji w Komornikach przedstawiłem całą sytuację, a raczej uświadomiłem, że musimy szukać złotówek w naszych budżetach, by sfinansować obwodnicę. Co to oznacza? Zabranie pieniędzy z innych tegorocznych zadań drogowych. Jak to się ma do deklaracji rządowych, że nie będzie oszczędności na drogach, które są priorytetem rządzących? A fundusz na drogi jest rekordowo wysoki? Faktycznie rekord padł, ale w pozbawianiu - bez podania przyczyn - milionowych dotacji powiatu poznańskiego, szamotulskiego, gostyńskiego czy Czerwonaka i Tarnowa Podgórnego...
Oburzenie wśród samorządowców jest oczywiste, Wójt Tarnowa Podgórnego idzie krok dalej i zapowiada złożenie wniosku o ocenę tej sytuacji do Sądu Administracyjnego
.” (fb.com)

***

Na liście opublikowanej 30 listopada 2018 roku (https://www.poznan.uw.gov.pl/wyniki-naboru-wnioskow-w-wojewodztwie-wielkopolskim-edycja-20182019) inwestycja „Budowa wschodniej obwodnicy Tarnowa Podgórnego od ul. Poznańskiej do ul. Rokietnickiej – droga gminna” znalazła się na 30 miejscu z dofinansowaniem 3 mln zł.
Na liście, która została opublikowana 9 maja br (https://www.poznan.uw.gov.pl/fundusz-drog-samorzadowych/rozstrzygniecie-naboru-wnioskow-o-dofinansowanie-prowadzonego-we-wrzesniu) przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu znalazła się na liście rezerwowej, co jest raczej jednoznaczne z nieuzyskaniem dofinansowania.

W budżecie naszej gminy zarezerwowano środki na tę inwestycję. Od lat wskazywano potrzebę tego połączenia, nie pierwszy raz starano się o dofinansowanie zewnętrzne. 24 kwietnia został rozstrzygnięty przetarg. Wybrano ofertę firmy AGMA Sp. z o.o. (ul. Poznańska 103 Tarnowo Podgórne). Cena brutto: 6 617 027,43 zł. Oferta otrzymała maksymalną ilość punktów 100 pkt. W postępowaniu złożono 5 ofert. Najwyższa oferta opiewała na ponad 7 mln zł.

13 maja podpisano umowę na realizację. Prace nad liczącą nieco ponad 700 metrów drogą mają zakończyć się do 30 września 2019 r. 

Pytanie w tej sprawie skierowałam także do Wojewody Wielkopolskiego. Gdy tylko się otrzymam odpowiedź, opublikuję ją.

Agnieszka Wilczyńska

Wschodnia obwodnica Tarnowa Podgórnego (tarnowo-podgornw.pl)
Kategoria: