Preferencyjne warunki dla wybranych

Każdy przedsiębiorca, który ubiegał się o jakąkolwiek dotację, dofinansowanie zewnętrzne, wie jaka to długa i wyboista droga. Tony papierów, wniosków, zaświadczeń… przetargi, konkursy, potem skrupulatne rozliczanie z każdej faktury, rachunku.  W naszej gminie można jednak inaczej.

Masz fajny pomysł na biznes. Oryginalny. Potrzebujesz terenu na realizację inwestycji, a nie stać Cię na zakup. Idź do Urzędu Gminy, jeśli Twój pomysł spodoba się Wójtowi i zdobędziesz jego przychylność. Znajdzie się dla Ciebie gminna działka, nawet kilkanaście hektarów, a wydzierżawią Ci ją  bez przetargu, a jak Ci się uda biznes – możesz wykupić ziemię.

Na ostatniej sesji Rady Gminy radni zdecydowali o zgodzie na dzierżawę działki o pow. 5566 m2 w Jankowicach (od ul. Wiśniowej), na 15 lat w trybie bezprzetargowym pod działalność gospodarczą. Ma tu powstać „obiekt produkcyjno – magazynowy z częścią socjalną i administracyjną, gdzie docelowym planem jest budowa największej w Europie makiety kolejowej przedstawiającej stację Poznań Główny. Makieta zostanie udostępniona do zwiedzania, a teren zagospodarowany w formie mini parku ze strefą relaksu” – czytamy w uzasadnieniu uchwały. Wójt bronił uchwały mówiąc, że trzeba wspierać lokalnych małych przedsiębiorców i ich oryginalne pomysły. Radni jednak mieli wątpliwości, czy należy wspierać tylko niektórych i co z pozostałymi, którzy też wsparcia potrzebują. Wywiązała się dyskusja, podczas której padały przykłady innych inwestycji powstałych na preferencyjnych warunkach na przykład „Lusowski Zdrój” w Lusowie czy myjnia przy ul. Rynkowej  w Przeźmierowie. Radny Sławomir Knapski przyznał się nawet, że także dzierżawił jeszcze niedawno od gminy działkę z czynszem 1 zł za m2 w Przeźmierowie.

Kilka sesji temu, w lutym, w podobnym trybie wydzierżawiono aż 68,2990 ha w Górze, na 25 lat pod pole golfowe.

Podczas dyskusji włodarze dowodzili, że nikt wcześniej nie wnioskował o dzierżawę tego terenu. Może zwyczajnie nie wiedziano, że tak można. Jedna z radnych podała przykład przedsiębiorcy, który szukał działki do dzierżawy i zwrócił się z tą sprawą do gminy, ale nie przedstawiono mu propozycji.

***

Moim zdaniem to fantastycznie, że gmina wspiera lokalnych przedsiębiorców. Mam jednak wątpliwości, dzielę je z niektórymi radnymi, czy należy wspierać tylko niektórych. Jeśli tak to których? I na jakich zasadach? Faworyzowanie wybranych jest w moim odczuciu nieuczciwe w stosunku do pozostałych. Na sesji podjęto wątek stworzenia w gminie „Inkubatora przedsiębiorczości” dla małych firm. Uważam, że to znakomite rozwiązanie, aby wszyscy chętni mieli równe szanse. Póki co jest tak, że ten, który znajdzie posłuch u włodarzy może liczyć na więcej.

Agnieszka Wilczyńska

Preferencyjne warunki dla wybranych Tarnowo Podgórne
Kategoria: