Odnaleziono grób syna Generała

Informacja o odnalezieniu grodu Giedymina Dowbora-Muśnickiego ukazała się w portalu poznan.pl 12 czerwca:

Poszukiwania grobu syna dowódcy Powstania Wielkopolskiego zakończyły się powodzeniem. Sprawę prowadził Społeczny Opiekun Zabytków Adam Suwart, który uzyskał potwierdzenie, że Giedymin Dowbór-Muśnicki został pochowany we francuskiej Tuluzie.

W kwietniu tego roku Adam Suwart wysłał do Tuluzy wniosek grobu Giedymina Dowbora-Muśnickiego, najstarszego dziecka Józefa Dowbora-Muśnickiego - dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Teraz otrzymał odpowiedź od mera Tuluzy i Prezydenta Metropolii Tuluskiej Jeana-Luca Moudenc.

W liście Mer informuje, że w efekcie wniosku przeprowadzono w Tuluzie dalsze poszukiwania. Udało się ostatecznie odszukać fizycznie, a nie tylko w dokumentach, miejsce pochówku Giedymina Dowbora-Muśnickiego. Wraz z pismem Mer przesłał zdjęcie zbiorowej mogiły dla ubogich na cmentarzu Rapas w Tuluzie, w której pochowany został syn dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Do korespondencji załączono również odpis aktu zgonu. Adam Suwart zamierza teraz podjąć działania, aby pewne już miejsce pochówku zostało oznaczone tabliczką z imieniem i nazwiskiem Giedymina Dowbora-Muśnickiego.

Dotychczas losy Giedymina nie były dokładnie znane. Wiadomo, że wyjechał z Poznania w latach 20 XX w. do Francji. Zmarł w latach 60. w Tuluzie. Z informacji wysłanych przez Merostwo wynika, że Gedymin zmarł w 1966 r. Miał wtedy 60 lat (urodzony 1906). Był jedynym dzieckiem generała Dowbora-Muśnickiego, które przeżyło wojnę. Córka, Janina Lewandowska (1908-1940) zginęła w Katyniu z rąk Sowietów. Córka, Agnieszka Dowbor-Muśnicka (1919-1940) została zamordowana przez Niemców w Palmirach. Syn, Olgierd, zginął śmiercią tragiczną w Poznaniu w 1938 r. Doczesne szczątki Janiny pochowane są w Lusowie przy ojcu, Agnieszka spoczywa w Palmirach. Olgierd spoczął w kwaterze Lotników wielkopolskich na stoku Cytadeli.

Agnieszka Wilczyńska

Grób Giedymina Dowbora-Muśnickiego w Tuluzie (Francja) poznan.pl
Kategoria: