Nowa linia 400 KV: Plewiska – Piła Krzewina coraz bliżej

Wszystkie formalności i uzgodnienia mają się już ku końcowi. Nowa linia wysokiego napięcia 2 x 400 kV z Plewisk do stacji Piła Krzewina wkracza w fazę budowlaną.

12 lipca Wojewoda Wielkopolski wydał zgodę na budowę linii energetycznej wysokiego napięcia na trasie Piła Krzewina – Plewiska, realizowaną na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA.

Nowa linia będzie mieć prawie 100 kilometrów długości. W większości będzie się składać ze słupów o wysokości około 60 metrów, ale będą i takie 80-metrowe.

W naszej gminie linia będzie prowadzić przez sołectwa: Batorowo, Sady, Swadzim, Tarnowo Podgórne, dalej na Kobylniki.  Łącznie na naszym terenie linia będzie mieć 6,09 km długości i 15 słupów.

Pierwsze prace budowlane ruszyły 25 czerwca w gminie Połajewo. W lipcu obejmą kolejne dwie gminy: Ujście i Czarnków. Budowa, zgodnie z planami, ma zakończyć się do końca 2020 roku. W naszej gminie prace budowlane odbywać się będą w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Zanim jednak budowlańcy wejdą na budowę, z właścicielami terenów zostaną spisane protokoły wejścia w teren (o stanie nieruchomości), władze gmin zostaną uprzedzone, a mieszkańcy otrzymają informatory (w załączniku poniżej oraz na www.liniapilaplewiska.pl).

Agnieszka Wilczyńska

Nowa linia 400 KV: Plewiska – Piła Krzewina (www.liniapilaplewiska.pl)
Kategoria: