Pałac Plucińskich w Swadzimiu po remoncie

Neoklasycystyczny pałac w Swadzimiu wzniesiono w 1910 roku dla Leona Plucińskiego, ziemianina, polskiego polityka narodowego, posła na Sejm (1922–1930), wicemarszałka Sejmu (1925-1927. Zatrudnił on Rogera Sławskiego, polskiego architekta. Roger zasłynął z rozbudowy hotelu Bazar w Poznaniu, stworzył projekty ratusza w Lipsku i Bremie. W Poznaniu zrealizował według własnych projektów między innymi gmachy: Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Banku Przemysłowców, Towarzystwa Ubezpieczeniowego Union, Hotelu Francuskiego.

Pałac otoczony jest bardzo ładnym parkiem z połowy XIX wieku, całość to ok. 8ha. Tuż przy pałacu znajduje się niewielki stawek. 

Całość pałacu tworzy skomplikowaną bryłę, po rozbudowie w 1924 roku, kiedy to dobudowano m.in. nowe skrzydło. Po wojnie pałac należał do  Zakładu Doświadczalnego Akademii Rolniczej w Poznaniu, po upadku PRL rodzina Plucińskich odzyskała nieruchomość. Zaniedbywany pałac około 2010 roku stał się własnością Archidiecezji Poznańskiej, która rozpoczęła remont za odszkodowanie od miasta Poznania za tereny nad Maltą. W pierwotnych planach było stworzenie Chrześcijańskiego Centrum Edukacji i Rozwoju. 

Podczas renowacji, która trwała kilka ostatnich lat, usunięto stary taras z tyłu budynku, a zbudowano nowoczesną w całości oszkloną elewację ogrodową. Kasztanowce przy pałacu to pomniki przyrody. Stąd też obecny zarządca (Spółka Actum Plus) nazwał obiekt w 2019 roku Pałacem Kasztanowym. Pałac po remoncie mieści hotel oraz restaurację, ma być miejscem spotkań okolicznościowych, konferencji, przyjęć, bankietów. 

Kasztanowy Pałac jest już czynny.

Więcej: https://kasztanowypalac.pl/

Jakub Wawrzyniak

Pałac Plucińskich w Swadzimiu po remoncie (http://wielkopolskasercempolski.pl)
Kategoria: