Lusówko - Poznaj swoją Wioskę

Poznaj Swoją Wioskę – Lusówko 2019 – to projekt zgłoszony w ramach II edycji Budżetu Inicjatyw Społecznych 2019. Od początku i z ogromnym zaangażowaniem wspierany przez całą lokalną społeczność z panią Sołtys i Radą Sołecką. Ale przede wszystkim to 600 głosów dorosłych mieszkańców Lusówka i przyjaciół z innych miejscowości oddanych na Projekt, który dzięki temu uzyskał dofinansowanie Gminy Tarnowo Podgórne.

Ten projekt bardzo mi się podoba! Kiedyś na dużo mniejszą skalę realizowałam projekt o zbliżonej tematyce w mojej wiosce. Czasem starzy mieszkańcy dowiadywali się ode mnie niezwykłych historii z za ich płotu, o których nie mieli pojęcia.

Uważam takie inicjatywy za bardzo wartościowe, a zwłaszcza w dzisiejszych czasach, wręcz niezbędne dla budowania i umacniania naszych małych wspólnot.

Nasze wsie się rozrastają. Coraz więcej osób znajduje tu swoje miejsce na ziemi. Zapuszcza korzenie. To osoby z różnych stron Polski, świata… Przywożą ze sobą często inne przyzwyczajenia, zwyczaje, kulturę... Aby jednak poczuć się tu „u siebie” trzeba poznać historię tego miejsca i ludzi. Wrosnąć w nie. Nawet, gdy mieszkamy tu od lat, bywa, że nigdy nie interesowaliśmy się wcześniej dziejami danego miejsca. A jest o czym mówić i czym się chwalić.

Takie projekty jak  „Lusówko – poznaj swoją wioskę” zbliżają ludzi, integrują lokalne społeczności. Taki cykl imprez ma szerszy wpływ na społeczność niż pojedynczy festyn czy impreza. Ludzie wówczas się częściej angażują, są bardziej otwarci i uczynni. Także bardziej doceniają to, co wspólnie stworzyli i chętnie się dzielą z innymi swoim dobrostanem, wiedzą, umiejętnościami, czasem…

Mam nadzieję, że projekt „Lusówko - Poznaj swoją Wioskę” przetrze szlaki dla innych, którzy będą chcieli zintegrować pozostałe, małe społeczności naszej gminy.

W ramach projektu odbyła się już pierwsza impreza - 10 sierpnia - pokaz astronomiczny - wspólnie oglądaliśmy „spadające gwiazdy, czyli perseidy.

Przygotowanie takiego cyklu imprez to nie lada wyzwanie.

- Liczymy na Waszą obecność - mówi Tomasz Kluwak, koordynator projektu. - W  końcu wszyscy mieszkamy w jednej miejscowości i to od nas w dużej mierze zależy jak będzie ona wyglądać. Ale liczymy także na współpracę i pomoc w organizacji tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Lusówko to My! A za zatem do dzieła! Ciągle jeszcze szukamy mieszkańców, lokalnych firm i przedsiębiorców, którzy wesprą naszą inicjatywę swoim doświadczeniem, umiejętnościami i chęcią pracy dla lokalnej społeczności.

Gdzie i kiedy się spotykamy:

31 sierpnia, godz. 14.00 – 19.00 – Wycieczka rowerowa ścieżkami wsi Lusówko - okruszki historii i ciekawostki ludowe
Start spod świetlicy wiejskiej (przy placu zabaw). Po wycieczce, ok. godz. 17.00 dalsze gawędy przy ognisku i kiełbaskach, na placu przy Orliku. Wycieczkę poprowadzą: pani Sołtys Zdzisława Piszczyńska, Renata Cichy, Waldemar Śmiglak i Barbara Nowak.

2 września, godz. 17.30 – 19.00 – wernisaż wystawy „Lusówko wczoraj i dziś” - eksponaty historyczne oraz fotografie współczesnego Lusówko w obiektywie Pawła Lemanowicza, wystawę można oglądać do 7.09 (godz. 17.00 – 19.00) w świetlicy wiejskiej.

7 września – cykl imprez:
- godz. 10.00 bieg terenowy - orientacja w terenie, pytania z historii Lusówka i zadania sprawnościowe (miejsce zbiórki: przed świetlicą wiejską, drużyny 4-5 osobowe, konieczne wcześniejsze zgłoszenie (do 31.08), bieg organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerzy z Lusówka.

- godz. 14.00 pokaz kaskaderki konnej (miejsce: Lusówko, pole naprzeciwko parkingu przy kaplicy, pokaz organizuje Muszka Team wraz z mieszkańcami)

- godz. 15.00 festyn rodzinny (miejsce: park i teren przy świetlicy wiejskiej, wesołe miasteczko, punkty gastronomiczne, "Pyra i gzik", konkursy, gry i warsztaty dla dzieci i dorosłych, kucyk Gustaw, obserwacje Słońca, występy artystyczne i wiele innych atrakcji przygotowanych przez związane z Lusówkiem firmy i instytucje.)

- godz. 20.00 biesiada (miejsce: plac przy świetlicy wiejskiej, zabawa taneczna do białego rana przy muzyce na żywo zespou Duo Terc Plus)

14 września – zawody sportowe:
- godz. 7.00 zawody wędkarskie "Lusówecka taaaaaka ryba" (miejsce zbiórki: park przy świetlicy wiejskiej, po zawodach przewidziany poczęstunek. Wymagane posiadanie karty wędkarskiej. Młodzież do 14 roku życia pod opieką dorosłych. Zapisy od 12 sierpnia (Lusówko) i od 26 sierpnia (pozostali) do 7 września. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy - patrz niżej. Zawody organizują Łukasz Grewling i Kamil Kocurek wspólnie z kołem PZW Tarnowo Podgórne.)

- godz. 10.00 turniej piłki nożnej (miejsce: boisko w Lusówku, turniej drużyn 4+bramkarz (młodzież od 16 roku życia i dorośli), zgłoszenia do 7 .09, tryb rozgrywek zostanie dostosowany do liczby zgłoszonych drużyn)

- godz. 10.00 – I Mistrzostwa Lusówka w tenisie stołowym (miejsce: sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej w Lusówku, turniej indywidualny, zgłoszenia do dnia 7.09, Kierownikiem zawodów sportowych jest Maciej Budziak we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lusówku)

Szczegóły dotyczące projektu i zapisy na zawody dostępne są na stronie www.PoznajSwojaWioske.pl.

Agnieszka Wilczyńska

Lusówko - Poznaj swoją Wioskę
Kategoria: