Kino Zielone oko wraca do Przeźmierowa

Kino Zielone Oko działało w domu kultury w Przeźmierowie od 2006 roku. Pod koniec działalności prezentowane były dwa filmy dla dorosłych i jeden film dla dzieci miesięcznie. Seanse wyświetlane były z tradycyjnego projektora, a dźwięk zapewniały estradowe kolumny, służące także do nagłaśniania innych imprez. Seanse zakończyły się wraz z zamknięciem i ze zburzeniem starego budynku, które było konieczne, by wybudować nowe Centrum Kultury w Przeźmierowie.
Starania o reaktywację kina, ale już w nowoczesnej, cyfrowej formie trwały właściwie od otwarcia Centrum Kultury Przeźmierowo. Ostatecznie udało się wyposażyć budynek w nowoczesny kinowy sprzęt.
Oprócz cyfrowej jakości dźwięku (specjalna, kinowa aparatura) i obrazu nowa technologia umożliwi nam także prezentację nowości (wcześniej prezentowaliśmy filmy, które właśnie schodziły z ekranów największych kin). W planach są regularne projekcje:

- w każdą niedzielę o 18 film dla dorosłych
- co drugą niedzielę o 12.30 film dla dzieci

W październiku będą to:
- Ostatnia rodzina - 16 października
- BFG Bardzo Fajny Gigant - 23 października (dla dzieci)
- Dziewczyna z pociągu - 23 października
- Boska Florence - 30 października

O filmie "Ostatnia rodzina"

Pierwszą z nich będzie znakomicie przyjęty na filmowych festiwalach film „Ostatnia rodzina”. Opowiadający historię Zdzisława i Tomasza Beksińskich film nominowany jest do nagrody „Złote Lwy” na trwającym właśnie Festiwalu w Gdyni. Odtwórca roli Zdzisława, Andrzej Seweryn, otrzymał natomiast nagrodę dla najlepszego aktora na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w szwajcarskim Locarno. W filmie Jana P. Matuszyńskiego grają także Dawid Ogrodnik (Tomasz) oraz m. in. Aleksandra Konieczna, Andrzej Chyra.

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania, pozostając na tym samym osiedlu, co rodzice. Bliskość zamieszkania sprawia, że ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka sprawia, żę matka – Zofia – wciąż martwi się o syna. W tym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej, nieudanej próbie samobójczej Tomka rodzice muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale i przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Oparty na faktach film przedstawia dalsze losy tragicznej historii rodziny Beksińskich.

Sprzedaż biletów na pierwszy seans, który odbędzie się w niedzielę, 16 października, rozpocznie się 3 października. W cenie 15 zł można je będzie kupować od poniedziałku do piątku w Centrum Kultury Przeźmierowo (w godz. 10-12 i 17-19), siedzibie GOK „SEZAM” (w godz. 9-15) oraz w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (w godz. 15-20). 

Agnieszka Wilczyńska na podstawie informacji z GOK SEZAM

Kino Zielone oko wraca do Przeźmierowa