Requiem W. A. Mozarta na 15-lecie Lusowskich Spotkań Muzycznych

Już piętnaście lat minęło od pierwszego koncertu muzyki klasycznej w kościele w Lusowie. Podczas 105 koncertów wystąpiły do tej pory znakomite chóry, orkiestry, zespoły kameralne i soliści. W niedzielę, 2 października, wyjątkowo o godz. 20.00,  odbędzie się specjalny, jubileuszowy koncert. Pod batutą Łukasza Łodygowskiego wykonane zostanie Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Słynna msza żałobna powstała w 1791 roku i jest ostatnim, niedokończonym utworem kompozytora. Napisanie tego dzieła zlecono mu w lipcu 1701 roku poprzez anonimowy list z dołączonym honorarium. Problemy zdrowotne Mozarta sprawiły, że zaczął on uważać, że pisze requiem na własną śmierć. Choć zdążył zapisać większość partii, przegrał walkę z czasem i nie zdążył dokończyć dzieła, którego pierwsze wykonanie miało miejsce 14 grudnia 1793 roku, po dokończeniu dzieła przez zaprzyjaźnionych kompozytorów. Do dziś Requiem d-moll uchodzi za jeden z najważniejszych utworów sakralnych w dorobku Mozarta.

Wśród wykonawców – Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”, Poznańska Orkiestra Symfoniczna i soliści Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu: Monika Buczkowska (sopran), Małgorzata Rawska (mezzosopran), Chaoran Zuo (tenor) i Adam Kutny (bas).

Chór „Volantes Soni” założony został w 1999 roku przez Monikę Kusz, absolwentkę Akademii Muzycznej w Poznaniu. W jego skład wchodzą uzdolnieni muzycznie studenci, absolwenci oraz młodzi pracownicy Politechniki Poznańskiej i innych poznańskich uczelni, których łączy wspólna pasja –śpiewanie. Chór jest laureatem II miejsca na IV Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim (2015), „Złotego Pasma” na III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnych „Ave Maria” w Chojnicach i wielu innych nagród. Od 2005 roku dyrygentem chóru jest wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, dr Paweł Łuczak.

Poznańska Orkiestra Symfoniczna złożona jest natomiast z profesjonalnych muzyków – studentów i absolwentów Akademii Muzycznej. Wyraźnie zaznacza swoją obecność w życiu akademickim i przestrzeni kulturalnej Poznania. Zespół jest niezwykle wszechstronny – uczestniczył w koncertach, podczas których wykonywał nie tylko muzykę poważną, ale i sakralną, rozrywkową. Poznańska Orkiestra Symfoniczna brała też udział w przedstawieniach teatralnych, a na koncie ma współpracę m. in. ze Zbigniewem Górnym i ProSinfoniką.

Sopranistka Monika Buczkowska jest studentką Akademii Muzycznej w klasie śpiewu ad. dr hab. Barbary Mądrej-Bednarek. W 2011 zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym im. Marii Stankowej w Olsztynie, w 2013 roku otrzymała stypendium im. Wojciecha Drabowicza dla najlepszego studenta pierwszego roku, z czym wiązał się występ w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Wśród ostatnich sukcesów artystki jest ubiegłoroczne wyróżnienie na III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej „Canticium gaudium” w Poznaniu.

Mezzosopranistka Małgorzata Rawska (Lipińska) w czerwcu ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pierwsze kroki stawiała w Chórze Uniwersytetu Szczecińskiego i Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Ma za sobą występy w Filharmonii Szczecińskiej, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Filharmonii Gorzowskiej i Filharmonii Opolskiej. Jest finalistką II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamróz w Busku-Zdroju.

Kolejny solista, tenor Chaoran Zuo jest studentem Akademii Muzycznej w klasie śpiewu prof. Joanny Kozłowskiej-Szczepaniak. Występował w Teatrze Polskim i Teatrze Wielkim w Poznaniu, koncertuje w Polsce, Niemczech i Słowenii.

Bas, Adam Kutny, ukończył Szkołę Chóralną Jerzego Kurczewskiego, a obecnie studiuje na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest laureatem nagrody specjalnej „Mercedes Vinas” na 53. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Barcelonie. Zdobył I miejsce na konkursie Iuventus Canti na Słowacji i wiele innych nagród. Współpracował z Filharmonią Łódzką, Filharmonią Zabrzańską, a za swoje osiągnięcia wyróżniany był nie tylko przez Rektora Akademii Muzycznej, ale i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dyrygent, Łukasz Łodygowski studiował Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Marcina Sompolińskiego, Dyrygenturę Chóralną w klasie prof. Przemysława Pałki, dyrygenturę Orkiestr Dętych w klasie płk dra Pawła Lewandowskiego oraz mgr Pawła Joksa. Jest założycielem, kierownikiem muzycznym i dyrygentem Poznańskiej Orkiestry Symfonicznej, z którą wykonał wiele dzieł muzyki klasycznej, romantycznej i współczesnej. Od 2013 r. jest dyrygentem Chóru św. Marcina i Wincecntego w Skórzewie. Współpracował z Filharmonią Poznańską prowadząc koncerty "Pro Sinfoniki", Orkiestrą Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Orkiestrą Sinfonietta i Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych w Poznaniu.

Na wyjątkowy koncert z okazji 15-lecia Lusowskich Spotkań Muzycznych zapraszamy w niedzielę, 2 października o godz. 20 do kościoła w Lusowie. Wstęp wolny.

Jarek Krawczyk, materiał nadesłany

Requiem W. A. Mozarta na 15-lecie Lusowskich Spotkań Muzycznych