Za darmo autobusem, tramwajem i pociągiem

 „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy” – to hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Od 15 do 22 września na mieszkańców czekają różnorodne atrakcje, mające zachęcić do ekologicznego i bezpiecznego przemieszczania się po mieście i w regionie. Wspólnie możemy wpływać na własne bezpieczeństwo, zdrowie i czyste powietrze.

Miasto Poznań wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego po raz kolejny przyłącza się do europejskich działań w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Przyjęta przez Komisję Europejską tematyka tegorocznej akcji to: „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy”, a oficjalny slogan  brzmi „Chodź z nami”. Tegoroczna kampania kładzie nacisk na aktywne środki transportu indywidualnego oraz korzyści, jakie mogą one przynieść naszemu zdrowiu i środowisku.

- Zachęcam do udziału w zbliżających się wydarzeniach, program jest różnorodny i każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie – mówi Mariusz Wiśniewski, Zastępca Prezydenta Poznania. – W piątek, 20 września, apeluję do skorzystania z darmowych przejazdów na liniach ZTM Poznań na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Zależy nam, aby kierowcy częściej przesiadali się na transport publiczny, który jest systematycznie i konsekwentnie rozbudowywany przez nasze miasto. Każdy pozostawiony na parkingu samochód i każda podróż wykonana rowerem, tramwajem, autobusem lub pieszo ma pozytywny wpływ na ograniczanie smogu. Ograniczając jazdę autem dbamy także o własne zdrowie – dodaje.

Wspólnie z Poznaniem zrównoważony transport będzie promować Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W 2012 r. oba samorządy z powodzeniem wprowadziły cieszący się dużym powodzeniem Bilet Bus-Tramwaj-Kolej, który jest systematycznie udoskonalany. Z okazji Dnia bez Samochodu w ramach ETZT (20 września 2019r.) na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu będzie można podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich oraz Przewozów Regionalnych i przesiąść się na transport ZTM.

- Zachęcamy do przejazdów pociągami organizowanymi przez Samorząd Województwa, obsługiwanymi zarówno przez Koleje Wielkopolskie, jak i Przewozy Regionalne – mówi Robert Pilarczyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. – W piątek 20 września, tak jak w Poznaniu, w obrębie Województwa Wielkopolskiego będzie obowiązywała możliwość przejazdu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Będzie można dojechać do stolicy Wielkopolski i przesiąść się na tramwaj lub autobus na liniach ZTM. Liczę, że wiele osób zostanie z nami na dłużej – podkreśla.

UWAGA! Osoby chcące podróżować pociągami KW i POLREGIO w dłuższych relacjach tj. przekraczających granice województwa, będą zobowiązane do pokrycia kosztów przejazdu pociągiem wg Taryfy Przewozowej danego Przewoźnika na długości od granicy województwa do miejsca docelowego położonego na terenie innego województwa lub odwrotnie. Jeden dowód rejestracyjny auta uprawnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

Poruszajmy się bezpiecznie

W czasie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu promowane są zrównoważone formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny. Kampania ma na celu pokazanie korzyści wynikających ze zrównoważonego transportu, takie jak: oszczędność czasu, poprawa zdrowia, bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko, poprawę jakości powietrza czy zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów. Tegoroczne hasło kampanii – „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy” – kładzie nacisk na aktywne środki transportu indywidualnego oraz korzyści, jakie mogą one przynieść naszemu zdrowiu i środowisku.

Tegoroczne hasło ETZT podkreśla wagę bezpieczeństwa podczas codziennych podróży. Przemieszczając się pamiętajmy o wzajemnej życzliwości i szacunku – bo ma to bardzo istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo. W przestrzeni publicznej nigdy nie jesteśmy sami, dlatego warto zwracać uwagę na innych uczestników ruchu. Miejmy pod kontrolą otaczającą nas rzeczywistość, podnieśmy głowę znad smartfona, rozejrzyjmy się słuchając muzyki - nie ryzykujmy własnego zdrowia lub życia poprzez nieuwagę.

- Bądźmy widoczni na przykład poprzez noszenie elementów odblaskowych - mówi Wojciech Miechowicz, Zastępca Dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. - Używając opaski odblaskowej jesteśmy bardziej widoczni dla kierowców i innych uczestników ruchu. Jest to istotne szczególnie teraz, kiedy zbliża się okres jesienno-zimowy, zwłaszcza, gdy poruszamy się w terenach niezabudowanych i słabo oświetlonych. Będąc lepiej widocznym sami zwiększamy własne bezpieczeństwo! Pamiętajmy, że ubrana w ciemną odzież osoba może zostać dostrzeżona przez kierowcę kilka razy szybciej w momencie posiadania odblasku – wskazuje.

W ramach akcji promującej bezpieczeństwo podczas Tygodnia Zrównoważonego Transportu przygotowaliśmy dla mieszkańców opaski odblaskowe, które od poniedziałku – 16 września (do wyczerpania zapasów), będą rozdawane w 11. Punktach Obsługi Klienta ZTM.

- Podczas tygodnia zrównoważonego transportu zachęcamy także do korzystania z trwale wprowadzonych ułatwień, nowości czy usprawnień dla pasażerów, pieszych, kierowców i rowerzystów. Świętujemy teraz, ale przez cały rok systematycznie tworzymy coraz bardziej przyjazna warunki do ekologicznego i sprawnego przemieszczania się – podsumowuje M. Wiśniewski.

Materiał nadesłany

Przesiądź się na autobus
Kategoria: