Po spotkaniu z „Filmem” Sortowni, czyli jak stać się miłośnikiem teatru tańca

Zachwycił mnie temperament, młodzieńcza energia i talent tancerzy. Upoiły niebanalne jazzujące dźwięki. Niemałe wrażenie zrobiło również wykorzystanie i realizacja pomysłu przenikania scenicznych historii i postaci z ekranu na estradę (tę ideę ostatnio chętnie wykorzystują również zawodowe teatry; myślę, że jest przyciągająca nie tylko dla młodszej publiczności). Zatem widz, podczas trwającego niespełna godzinę przedstawienia, staje się świadkiem współistnienia dwóch światów: realnej sceny oraz świata animacji filmowej i grafiki komputerowej. „Film”, jak wypowiadał się reżyser Piotr Bańkowski po kwietniowej premierze, to przede wszystkim zabawa formą. Treść zatem jest nieco mniej ważna, choć spektakl składa się z kilku krótkich, luźno powiązanych historyjek, osadzonych w świecie młodych bohaterów. Teatralną opowieść rozpoczyna obraz budowy wszechświata. Zarówno pierwszą, jak i kolejne historie – dzięki tancerzom, muzyce, grze świateł, wizualizacji, animacji i ciągłej interakcji wszystkich elementów – ogląda się z wielką przyjemnością. Oczekując jednocześnie kolejnego „aktu”.
Żałowałam, że wśród publiczności było tak mało młodzieży… Myślę, że do niej Sortownia przemówiłaby najpełniej – posługują się tym samym językiem, są przecież młodzieżową grupą teatralno-taneczną. Może jednak się mylę?... – widownia, w dużej mierze składająca się z ludzi dojrzałych, była zachwycona występem. Mnie także wystarczyło to jedno teatralne spotkanie, abym dołączyła do grona sympatyków zespołu (cóż zrobić? – również do młodzieży się nie zaliczam). Wygląda na to, że ich talent może zachwycić wszystkich!
I tak, Drogi Czytelniku, jeśli dotrwałeś do tego miejsca tekstu, znajdziesz odpowiedzieć na pytanie umieszczone w tytule: jak stać się fanem teatru tańca? To oczywiste – obejrzeć przedstawienie Sortowni!

***

Teraz słów kilka o tym amatorskim teatrze w ogóle. Skąd się tutaj wziął? Kto go tworzy?
Najpierw wspomnę, że teatr, jako idea, w gminie Tarnowo Podgórne ma się świetnie. GOK Sezam od czternastu już lat, organizuje genialny w swym zamyśle projekt „Teatr w każdej wiosce” (obecnie skupiający 120 dzieci w 9 grupach). W ramach struktur Sezamu działają również 4 inne teatralne grupy, otwierające progi dla mieszkańców w każdym wieku oraz 6 zespołów artystycznych, do których zaliczany jest Teatr Tańca Sortownia. Stworzono tu znakomitą atmosferę dla tej dziedziny sztuki. O owej atmosferze najpewniej, wspominał Piotr Bańkowski, ceniony przez wielu choreograf i pedagog, kiedy w 2010 roku postanowił stworzyć formację z dwóch równolegle prowadzonych przez siebie zespołów (Free Steps i Teatr Tańca Zakręconego) i ulokować ją w tarnowskim ośrodku. Zapowiadał wówczas, że Sortownia będzie niekonwencjonalna i podążająca z duchem czasu - TAKA właśnie jest. Jej zadaniem miało być pokazywanie młodym ludziom, jak wspaniały może być taniec i jak można się nim bawić, tworząc wspaniałe przedstawienia. Miałam okazję zobaczyć urealnienie i tej idei – wspaniała zabawa młodych artystów, jak i publiczności jest wyraźnie wyczuwalna (przecież bez zabawy – w tancerzach nie byłoby tyle pasji; bez zabawy – publiczność nie nagradzałaby artystów tak gromkimi brawami).  
Sortownia ma na swoim koncie łącznie 7 przedstawień. Występowała na wielu scenach, również poza granicami Polski. Do niewątpliwych jej sukcesów zalicza się występ u boku zawodowców, podczas XXIII Międzynarodowego Festiwalu Tańca Jazzowego w Kielcach. Wraz z wymienionym już twórcą i reżyserem widowisk, zespół tworzą również Dawid Mularczyk oraz Anna Hańczewska (tancerze od lat asystujący choreografowi także w innych przedsięwzięciach) oraz oczywiście – tarnowska młodzież. Muzykę pisze współpracujący z grupą Michał Słowiński.

Od ubiegłego roku w ramach „Szkółki Teatru Tańca Sortownia” zespół szkoli przyszłych tancerzy. To tę najmłodszą grupę, występującą w roli głównej, będziemy mogli podziwiać w kolejnym przedstawieniu. Premierę zaplanowano na grudzień br. Teatr Tańca Sortownia w tym widowisku, ma być „jedynie tłem”. Będziemy więc tym razem, świadkami scenicznej interakcji między jak najbardziej realnymi światami: światem dzieci oraz światem młodzieży i dorosłych.
Z przyjemnością – czekam. Z pewnością – nie tylko ja J.

***

„Film” – multimedialny spektakl Teatru Tańca Sortownia wystawiono po raz drugi 24 września br. w Centrum Kultury Przeźmierowo, mieszczącym się przy ul. Ogrodowej 13 A. Premiera odbyła się 29 kwietnia 2016 r.

 

Magdalena Kubiak-Skrzypczak

„Film”, fot. Teatr Tańca Sortownia
Kategoria: