„Cztery rzęsy nietoperza” – kolejna subiektywna opowieść z bestsellerowego cyklu o Zawrociu – w roli głównej

Pani Hanna, jak zawsze elegancka i subtelna, zapytana po trwającym prawie półtora godziny spotkaniu w tarnowskiej bibliotece, czy było udane, z uśmiechem odpowiedziała: „To Czytelniczki trzeba zapytać – dla nich był ten wieczór”. Zadowolone twarze wychodzących z biblioteki pań, mówiły same za siebie.

Autorka zaistniała w szerokiej czytelniczej świadomości w roku 1997, poetycką, sugestywną i pełną trafnych obserwacji powieścią „Tego lata, w Zawrociu”, która była odpowiedzią na ogłoszony wspólnie przez dwa ogólnopolskie wydawnictwa książkowe Konkurs na najlepszą polską powieść. Wcześniej, przez kilka lat, publikowała teksty na łamach ogólnopolskiej prasy. Zaledwie w rok po wydaniu hipnotyzującej historii z Matyldą w roli głównej, „Zawrocie” gościło już na półkach dziesiątków tysięcy czytelników, stając się niekwestionowanym polskim bestsellerem. Wydano je również w Niemczech i we Włoszech. I tak, od prawie dwudziestu lat, magiczny cykl o Zawrociu włada sercami czytelników,, powracając w kolejnych odsłonach.

W czerwcu br. po pięciu latach oczekiwań, nakładem Wydawnictwa Literackiego, ukazała się kolejna jego część – „Cztery rzęsy nietoperza”. Tym razem Matylda postanawia zamienić Zawrocie, będące jej dotychczasowym azylem, w prawdziwy dom – dla siebie, partnera i nienarodzonego jeszcze dziecka. Pisarka po raz kolejny serwuje czytelnikom literacką ucztę. Świetnie kreśli portret małej, zamkniętej społeczności, z wątkiem kryminalnej wręcz intrygi i sporą porcją tajemnic. Jest to jednocześnie poruszająca opowieść o dojrzewaniu do nowych ról, szukaniu równowagi między niezależnością a bliskością,  przełamywaniu ograniczeń i odnalezieniu swojego miejsca na ziemi. Autorka podkreśla, że kolejne książki cyklu nie są zwykłymi ciągami dalszymi, każda z nich to odrębna powieść, z własną zamkniętą fabułą, nowymi bohaterami i odrębnym klimatem. Niemniej najlepiej poznawać losy bohaterki i narratorki jednocześnie, po kolei w każdym z tytułów, poczynając o wymienionego „Tego lata, w Zawrociu”, poprzez „Górę Śpiących Węży”, „Maskę Arlekina”, „Inną wersję życia”, „Przelot bocianów”, aż do najnowszej.

Kowalewska jest też autorką książek dla nastoletnich czytelników; zbioru zawierającego teksty publikowane na łamach prasy; tomów poezji; bardzo ważnej dla Autorki powieści „Julita i huśtawki” (uznanej za Książkę Roku w 2003) oraz „Tam, gdzie nie sięga już cień”, książki wydanej w roku ubiegłym.

Magdalena Kubiak-Skrzypczak

 „Cztery rzęsy nietoperza” – kolejna subiektywna opowieść z bestsellerowego cyklu o Zawrociu – w roli głównej
Kategoria: