Czym jest zero waste?

W wolnym tłumaczeniu termin ten znaczy „nic nie marnuj”. Polega na świadomym ograniczaniu zużywanych przez siebie materiałów oraz wyrzucanych śmieci. Termin ten pierwszy raz został użyty w latach siedemdziesiątych przez Paula Palmera. Był to przedsiębiorca, który założył firmę o nazwie Zero Waste Systems.inc zajmującą się powtórnym użyciem surowców chemicznych w sprzęcie elektronicznym. Zwrot ten nabrał nowego znaczenia dopiero w roku 2008 kiedy Bea Johnson zaczęła prowadzić bloga, na którym prezentował wprowadzane przez siebie zmiany, nazwa bloga to „Zero Waste Home”. Udało jej się doprowadzić do produkcji zaledwie jednego słoika odpadów rocznie na czteroosobową rodzinę! Swoim blogiem zapoczątkowała i spopularyzowała nowy styl życia.

Podstawowe zasady Zero Waste.

Zostało ukutych pięć podstawowych zasad, których wypełnianie pozwala zmienić swoje życie na bardziej ekologiczne. Potocznie nazywa się je 5r od pierwszych liter ich angielskich nazw. Są to:

  1. Refuse (Odmawiaj)
  2. Reduce (Ograniczaj)
  3. Reuse (Użyj ponownie)
  4. Recycle (Przetwarzaj)
  5. Rot (Kompostuj)

Dlaczego warto spróbować zmienić swój styl życia?

Powodów jest bardzo wiele, dotyczą one zarówno ciebie jako jednostki ale też społeczności, w której żyjesz.

  • Zacznijmy od najbardziej prozaicznego powodu czyli kosztów. Wiele osób twierdzy, że produkty ekologiczne (np. bio) są droższe od standardowych. Jest to prawda ale zero waste nie oznacza kupowania takiego jedzenia. Ze względu na wielokrotne użycie raz nabytych przedmiotów zmniejsza się ilość kupowanych przez nas produktów przez co więcej pieniędzy zostaje w naszym portfelu. Również poprzez ponowne wykorzystanie „odpadów” zmniejsza się nasze zapotrzebowanie na nowe rzeczy. Taki styl życia jest o wiele zdrowszy od standardowego (o czym dowiesz się więcej za chwilę) dlatego też koszty ponoszone ze względu na leczenia są rzadsze.
  • Jak obiecałem w poprzednim akapicie, teraz czas na zdrowie. Pracowanie nad produktami, z których korzystamy w zakresie żywienia czy dbania o higienę przynosi bardzo duże korzyści zdrowotne. Odżywiając się w sposób ekologiczny równocześnie robimy to w zgodzie z naszym organizmem.
  • Pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Odpady produkowane przez nas trafiają do spalarni lub na wysypiska. W pierwszym przypadku trujące opary unoszące się wraz z dymem są w większości odfiltrowywane ale nie w 100%, przez co pogarszają stan naszej atmosfery. Wysypisk są równie złym jeśli nie gorszym rozwiązaniem. Odpady, które tam trafiają rozkładają się bardzo długo ze względu na złe warunki w jakich się znajdują. Wytwarzają przy okazji dużą ilość gazów cieplarnianych. Wysypiska znacznie degradują również środowisko, w którym się znajdują. No dobrze a co z recyklingiem? Szacuje się, że jedynie około 30% z materiału, który poddaje się recyklingowi ujrzy ponownie światło dzienne. Do tego taki zabieg wymaga ogromnej ilości energii. Do tego nasze najbliższe otoczenie też będzie o wiele czystsze a co za tym idzie przyjemniejsze do życia.
  • Według mnie jednak najbardziej pozytywnym skutkiem jest satysfakcja, którą odczuwam gdy uda mi się dokonać nawet małej zmiany w swoim życiu.
  • No i oczywiście rzadziej będzie trzeba wynosić śmieci, a tego nikt nie lubi robić

Jeżeli chcesz się dowiedzieć o wiele więcej na temat zero waste oraz poznać wiele ciekawych sposób na ograniczanie produkcji śmieci w codziennym życiu możesz sięgnąć po książkę „Życie zero waste” Katarzyny Wagrowskiej lub zagłębić się w jeden z wielu blogów dotyczący tej tematyki.

Miłosz Lupiński

Kategoria: 

Dodaj komentarz