10 filmów na 10-lecie ...

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowie Podgórnym ma już dziesięć lat. Dlatego wraz z GOK SEZAM i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza zorganizował cykl 10 seansów filmowych.  Będziemy przyglądać się temu, jak wygląda współczesny świat i rozmawiać z badaczami z różnych dziedzin. 

Wszystkie historie z tych filmów albo się wydarzyły, albo „prawie” wydarzyły. Każdy z dziesięciu filmów porusza ważny temat. Obrazy pochodzą z różnych przestrzeni – dotyczą kondycji uwięzionego i zapomnianego człowieka, zaburzeń klimatycznych, niemoralnej strony polityki, rodzących się nacjonalizmów, przestrzeni związanych ze zdrowiem, umieraniem, znaczeniem przypadku i kontroli emocji.
Partnerami merytorycznymi przeglądu są MFF WATCH DOCS, Gutek Film i kino Rialto.

Miejsce: Kino w Centrum Kultury Przeźmierowo, w godz. 17.00       
Uczestnicy: osoby powyżej 40 roku życia, po odebraniu bezpłatnych wejściówek. Bezpłatne wejściówki, dostępne są w biurze GOK SEZAM w Tarnowie Podgórnym (od poniedziałku do piątku, w godz. 9-15), w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (od poniedziałku do piątku, w godz. 15-20) oraz w Centrum Kultury Przeźmierowo (od wtorku do piątku w godz. 16-20).
28 lutego (piątek) – „Niech toną”  + spotkanie z red. W. Bojanowskim 
Uwaga! Zmiana terminu. Ten seans planowany był pierwotnie na dzień 13 lutego. Wejściówki na ten film z poprzednią datą są ważne także 28 lutego. 
Według statystyk każdego dnia roku, również dzisiaj na Morzu Śródziemnym życie traci średnio sześć osób, które próbują przedostać się do Europy. Droga prowadząca z Libii na Maltę lub włoską wyspę Lampedusa to wciąż najbardziej niebezpieczny szlak migracyjny świata.
Reporter Wojciech Bojanowski przez kilka tygodni był członkiem załogi statku Sea-Watch 3, który patroluje akweny morskie i próbuje ratować tych, których czeka niemal pewna śmierć. Kim są ludzie, którzy porzucili swoje dotychczasowe życie i zdecydowali się nieść pomoc na morzu? Przed czym uciekają ci, którzy za wszelką cenę chcą dotrzeć do Europy? 
Po filmie będzie możliwość wysłuchania wykładu i zadania pytania autorowi tego wstrząsającego dokumentu – red. Wojciechowi Bojanowskiemu. 

5 marca (czwartek) – „Mustang” + spotkanie z dr Klaudią Gołębiewską 
Nominowany do Oscara znakomity debiut młodej reżyserki, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet.
Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie - wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna "znać swoje miejsce", bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.
Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje.
Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej "pozbyć się problemu" i wydać je za mąż - decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu

SB

Kategoria: 

Dodaj komentarz