„Ożenek”, czyli i śmiesznie, i strasznie | 14 marca 2020 roku o godzinie 18.00 w Centrum Kultury Przeźmierowo

14 marca 2020 roku o godzinie 18.00 w Centrum Kultury Przeźmierowo odbędzie się premiera „Ożenku” w wykonaniu grupy teatralnej „Zamiast”. Zespół, którego znakiem rozpoznawczym jest teatr absurdu, do scenicznej adaptacji tym razem wziął realistyczną komedię obyczajową Mikołaja Gogola. Czym podyktowana była decyzja ?

 

Z jednej strony świadomością dojrzałości zespołu, a co za tym idzie z chęcią zmierzenia się z indywidualnymi kreacjami aktorskimi, z drugiej zaś  tym, czego grupa poszukuje w dramatach, czyli prawdy o świecie, klucza do zrozumienia człowieka. W historii Agafii Tichonownej i starających się o jej rękę zalotników zespół, jak zawsze, poszukiwał sensów uniwersalnych. To działanie wygenerowało pomysł na osadzenie akcji w „bezczasie”  i w „ bezprzestrzeni”. Próżno zatem szukać w kostiumach i w scenografii odwołań do Rosji z I połowy XIX wieku, czy ( lubianych przez „Zamiast” ) aluzji do współczesności. Historia opowiedziana przez Gogola, nawet jeśli zabawna, może zdarzyć się zawsze i wszędzie, a zaprezentowane w niej typy osobowościowe nie przynależą tylko do przeszłości. Można je spotkać w Polsce, w USA, w mieście, miasteczku, na wsi. Jest hipster - lowelas Koczkariow, erotoman gawędziarz Żewakin, safanduła Podkolesin, „ i chciałbym, i boję się” Anuczkin, „ ja wiem wszystko lepiej” Jajecznica, falbaniasto – różowa Agafia, zimna Arina, „tinderowate” Fiokły.   Nie będzie chyba nadużyciem, jeśli się zauważy, że o miłości marzy każdy, ale nie zawsze jest ona uczuciem wzniosłym; miłość sprowadzona tylko do potrzeby kontraktu matrymonialnego to zwyczajny handel, bezpardonowa rywalizacja. 

„Ożenek” w interpretacji „Zamiastu” to opowieść i śmieszna, i straszna. To opowieść o marzeniach o szczęściu, o samotności, o problemach z nawiązywaniem relacji, ale i o podłości, manipulacji, egoizmie.

Ale „Ożenek” to, gatunkowo rzecz ujmując, komedia i w interpretacji Zamiastowej nią pozostaje.

 

Grażyna Smolibocka

 

14 marca (sobota) godz. 18:00 

CK Przeźmierowo

GT Zamiast „Ożenek” 

Obowiązują bezpłatne wejściówki.

Można je odebrać w biurze GOK SEZAM w Tarnowie Podgórnym (od poniedziałku do piątku, w godz. 9-15), w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (od poniedziałku do piątku, w godz. 15-20) oraz w Centrum Kultury Przeźmierowo (od wtorku do piątku w godz. 16-20)

Kategoria: