Happysad w Przeźmierowie zagra starocie

Na koncie mają ponad 1000 koncertów, w tym na największych festiwalach. Od dekady należą do czołówki najpopularniejszych zespołów rockowych w Polsce. W dorobku fonograficznym - 5 złotych płyt i 2 platynowe. W tym roku obchodzą 15-lecie działalności. Z tej okazji ruszają w trasę, podczas której zagrają nie tylko utwory z ostatniej płyty „Jakby nie było jutra”, ale – jak zapowiadają – przypomną sporo staroci. W Centrum Kultury Przeźmierowo zagra grupa happysad.

Zespół powstał w 2001 roku w Skarżysku-Kamiennej. Trzy lata później ukazała się jego debiutancka płyta „Wszystko jedno”, uznana przez pismo „Tylko Rock” za jedną z 50 najważniejszych płyt w historii polskiego rocka. Promujący ją singlowy utwór „Zanim pójdę” utrzymywał się na liście przebojów radiowej Trójki aż przez 33 tygodnie.

Kolejne płyty przyniosły takie utwory jak „Mów mi dobrze”, „Bez znieczulenia”, „Taką wodą być”, czy „Łydka”. Ciekawą pozycją w dyskografii grupy jest też jubileuszowe wydawnictwo „Zadyszka”, na którym znalazły się utwory happysad wykonywane przez grupy Czesław Śpiewa, Indios Bravos, Muzyka Końca Lata, Enej, Muchy, czy Hurt, a także zapis koncertu zespołu w Jarocinie. W 2013 roku ukazało się natomiast DVD z zapisem koncertu na Przystanku Woodstock, festiwalu, na którym grupa gościła kilkukrotnie.

Ostatnią pozycją w dyskografii jest album „Jakby nie było jutra”, który wyprodukował Marcin Bors, odpowiedzialny za brzmienie wielu płyt takich wykonawców jak Hey, Myslovitz, Katarzyna Nosowska, Lao Che, Natalia Przybysz, Muchy, Pogodno, czy Snowman. Obecnie grupa pod opieką M. Borsa nagrywa nową płytę w pełnym koncertowym składzie, który tworzą: Kuba Kawalec (wokal, gitara), Łukasz Cegliński (gitara, wokal),  Artur Telka (bas), Jarek Dubliński (perkusja), Maciej Ramisz (instrumenty klawiszowe, gitara, wokal) i Michał Bąk (saksofon, instrumenty klawiszowe).

Nagrania nie przerywają jednak koncertów. Po aktywnym sezonie plenerowym grupa powraca do koncertów pod dachem. „Odwiedzimy 23 miasta. Między innymi Przeźmierowo, w którym będziemy mieli okazję wystąpić po raz pierwszy. Resztę miejsc bardzo dobrze znamy, więc szykujemy się na piękną, muzyczną jesień i zimę. Mamy takie zajęcie, taką pracę, którą kończy się z żalem, ale gdy tylko pojawią się kolejne plany, ułożona zostanie kolejna trasa, ciężko usiedzieć w miejscu” – napisali muzycy, dodając: „Sami nie wiemy, co ta trasa przyniesie przyniesie, bo mamy ogromne chęci odświeżyć setlistę i wrzucić do niej trochę staroci, ale jak wiekowe to będą utwory ustalimy na chwilę przed”.

Występ w Przeźmierowie otworzy łódzki zespół Ted Nemeth, nazywany nadzieją polskiego rocka alternatywnego i następcami Cool Kids of Death. Grupa powstała 6 lat temu w Łodzi, w garażu, „który nie chce z nich wyjść, choć oni wyszli z niego już dawno”. Ich muzyka to, jak określa sam zespół, spotkanie energii z nostalgią, brudu łódzkich kamienic i czystego szaleństwa. Ważną rolę w ich twórczości odgrywają teksty lidera grupy, Pawła Pietrzaka, który trafia w sedno problemów swojego pokolenia. W tym roku ich debiutancki album „Ostatni Krzyk Mody” zdobył łódzką Armatkę Kultury za „najlepsze, co mogło się zdarzyć w ostatnim roku w tym mieście”.

Koncert happysad i Ted Nemeth odbędzie się w piątek, 28 października o godz. 19 w Centrum Kultury Przeźmierowo. Bilety w cenie 40 zł do nabycia w miejscu imprezy, w siedzibie GOK „SEZAM” i w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym. Sprzedaż internetową prowadzi serwis Biletomat.pl.

Materiał nadesłany

Happysad (fot. D.Nowicki)
Kategoria: