Narodowe święto i jubileusz „Lusowiaków”

 

Z okazji Święta Niepodległości w hali OSiR w Tarnowie Podgórnym wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”. Program będzie miał nie tylko patriotyczny, ale i rocznicowy charakter – uroczysty koncert będzie jednocześnie głównym elementem obchodów 20-lecia zespołu.

Pretekstem do utworzenia grupy był wojewódzki turniej „Moja wieś aktywna”, który odbywał się w 1996 roku w Sielinku. Mieszkańcy Lusowa postanowili wziąć w nim udział. Efekt przerósł oczekiwania – Lusowiacy zostali laureatem przeglądu. W 2000 roku choreografem zespołu został Roman Matysiak, wychowawca wielu pokoleń tancerzy. Po jego śmierci obowiązki przejął Marek Bukała, a po nim Sławomir Pawliński. Od 2010 roku za choreografię w zespole odpowiada Dariusz Jezierski. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Zdzisław Pawlaczyk, a kierownikiem zespołu – Krystyna Semba.

 „Lusowiacy”, którzy działają w strukturach GOK „SEZAM”, są jedną z najważniejszych kulturalnych wizytówek gminy Tarnowo Podgórne. Zapraszani są na liczne występy w kraju i za granicą. Z występami odwiedzili Holandię, Litwę, Niemcy, Francję, Bułgarię, Hiszpanię i Ukrainę. Wielopokoleniowy zespół sławi i przypomina kulturę i tradycję naszych ojców. Kolejne pokolenia przyszłych członków zespołu ćwiczą od niedawna w zespole „Mali Lusowiacy”.

Na jubileuszowy koncert zapraszamy w dniu Święta Niepodległości, 11 listopada o godz. 18 do hali OSiR w Tarnowie Podgórnym. Wstęp wolny.

Jarek Krawczyk

Narodowe święto i jubileusz „Lusowiaków” 11.11.2016 (fot. nadesłane)