W Lusówku uwaga na złodziei!

23 listopada w Urzędzie Gminy Tarnowo Podgórne odbyła się debata o bezpieczeństwie, z której wyłonił się obraz naprawdę niebezpiecznej gminy.

Włamania w Lusówku

Policja na całym terenie działania komisariatu w Tarnowie Podgórnym do listopada 2016r. zanotowała 84 włamań (dla porównania 50 w zeszłym roku). Policja twierdzi, ze w samym w Lusówku zarejestrowano zaledwie 5 włamań.

Z tym nie zgodziła się jedna mieszkanka, która dowodziła, że coś jest nie tak ze statystykami: - W dniu, którym u nas było włamanie, w 3 innych domach także było włamanie. 4 zdarzenia zaprotokołowane przez policję. To było półtora miesiąca temu. A Pan mówi, że w ciągu roku było 5 włamań. To były włamanie przez zamknięte drzwi, przez zamknięte okna. Na pewno policja z naszego obszaru ma więcej zgłoszeń. Coś się nie zgadza. Sąsiadkę okradziono już dwa razy.

Policja tłumaczyła, że często łączy kilka spraw w jedną. Zatrzymano ostatnio sprawcę włamań, które nie były „włamaniami”, gdyż sprawca do domu dostawał się przez otwarte okno lub niezamknięte drzwi, co już kwalifikowane jest tylko jako kradzież.

- Prowadzimy działania złapania tej grupy przestępczej, która dokonuje tych włamań. – zapewniał komendant policji w Poznaniu – złapiemy ich na pewno. To tylko kwestia czasu.

Monitoring
Mieszkańcy wnioskowali o objęcie monitoringiem ich osiedli. To należy do zadań gminy. Monitoring ma zadania podglądania, ale także prewencji. Policja dowodziła, że w przypadkach monitorowanych obiektów przestępczość spada nawet do zera. Same kamery to nie jest największy koszt inwestycji, najdroższe jest jednak założenie sieci. Policja pomaga wskazać miejsca, gdzie monitoring jest wskazany. Wójt Gminy zapewnił, że rozważa doraźne zamontowanie kamer mobilnych w najbezpieczniejszych miejscach gminy. Może to nastąpić nawet w ciągu miesiąca. Nie ma jednak planów budowy monitoringu na osiedlach na stałe.
Ta inwestycja może być zrealizowana tylko z udziałem mieszkańców, którzy z entuzjazmem przyjęli taką deklarację i poprosili o pomoc w przygotowaniu planów. Do tego czasu na osiedlu będą wzmożone kontrole patrole policji.

Policja namawia, aby być czujnym i obserwować nietypowe zachowania w okolicy np. samochody, które jeżdżą w kółko. Nie ma możliwości, aby policja upilnowała wszystkich. Gdy policja patroluje w jednej wsi, to włamania są w drugiej.

Oświetlenie ulic
Było pytanie także o budowę oświetlenia na os. Morskim w Lusówku. Jest ono projektowane, budowa może już w przyszłym roku. Ta inwestycja będzie budowana w pierwszej kolejności przed budową drogi. Lampy uliczne mogą znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.

Mowa była także o zmniejszaniu oświetlenia w nocy na niektórych ulicach. Palą się tylko co druga - trzecia lampa lub natężenie światła jest mniejsze. Mieszkańcy dowodzili, że to także zmniejsza bezpieczeństwo na ich osiedlu.

Rozważona zostanie także zmiana organizacji ruchu na Os. Morskim w Lusówku, aby zmniejszyć na przykład ilość ulic wyjazdowych z osiedla.

Agnieszka Wilczyńska

W Lusówku niebezpiecznie
Kategoria: