Żadne dziecko nie musi być głuche

 Już w najbliższą niedzielę 25 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy, a my przybliżamy Państwu jeden z flagowych programów WOŚP – „Program Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków”.

Rodzice powinni zwracać uwagę na otrzymany po narodzinach dziecka kolor certyfikatu Fundacji WOŚP, przyznawanego w ramach Programu Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków.

Od 13 już lat działa w Polsce profilaktyczny program medyczny Fundacji WOŚP Jurka Owsiaka, obejmujący niemal wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce. Każde nowo narodzone dziecko w drugim, trzecim dniu życia przechodzi badanie słuchu i otrzymuje certyfikat badania, a mama razem z maleństwem wraca ze szpitala do domu z wklejonym w Książeczce Dziecka certyfikatem Programu Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków (w skrócie PPBSuN). Niebieski certyfikat oznacza, że wynik badania był prawidłowy i nie występują żadne czynniki ryzyka uszkodzenia słuchu u noworodka; żółty zaś jest wskazówką do dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia oraz rehabilitacji dziecka w tym zakresie.

W grudniu w Centrum Naukowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu odbyła się konferencja SŁUCH NOWORODKA podsumowująca te ogólnokrajowe przesiewowe badania, obejmujące rocznie ponad 350 000 noworodków. Od początku funkcjonowania Programu przebadano już ponad 5 mln dzieci, a u co 3 na 1000 urodzonych rozpoznano problem ze słuchem.
W Poznaniu zaś, gdzie najczęściej rodzą się nasze dzieci, zarejestrowano dane prawie 175 tys., co oznacza, że tyle przebadano. Ponad 18 tys. otrzymała żółty certyfikat, z czego u ponad 14 tys. urodzonych w P-niu maluchów, zanotowano czynniki ryzyka wystąpienia niedosłuchu, a u ponad 4 tys. wynik badania przesiewowego był nieprawidłowy.
Wszystko po to, aby jak najwcześniej wykryć i leczyć ewentualną wadę. „Walka z niedosłuchem, to walka z czasem” – mówił po konferencji prof. dr hab. Witold Szyfter, przewodniczący zespołowi odpowiedzialnemu za koordynację medyczną programu. To tutaj do biura mieszczącego się przy ul. Bukowskiej, spływają codziennie raporty z całej Polski, a ich analizy dokonuje zespół, do którego należy m.in. laryngolog związany z naszą gminą dr Piotr Dąbrowski, specjalista dokonujący wszczepiania implantów ślimakowych. Rocznie w Poznaniu implantowanych jest ok. 30 dzieci.

Co zrobić w przypadku otrzymania przez dziecko żółtego certyfikatu? – można być pewnym objęcia Programem – należy tylko zgłosić się do jednego z ośrodków zajmujących się dalszą diagnostyką, (przed ukończeniem 3 miesiąca życia dziecka). Niezbędne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub pediatry. Pełną listę ośrodków prowadzących diagnostykę i rehabilitację słuchową u dzieci znajdziemy na stronie www.sluch.ump.edu.pl. W Wielkopolsce jest ich 8, z czego 4 w Poznaniu.

Specjalnie dla naszych Czytelników Biuro Koordynatora Medycznego Programu przygotowało unikalne dane, dotyczące przesiewowych badań wśród noworodków z miejscowości Tarnowo Podgórne. Poniżej prezentujemy tabelę z liczbą przebadanych dzieci i nadanych certyfikatów, od początku działania Programu do końca 2016 r.

Magdalena Kubiak-Skrzypczak

 

„Program Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków”
Kategoria: