Zebranie Sołeckie. Przeźmierowo

Od przedstawienia nowego Komendanta Policji, poprzez codzienne „bolączki” mieszkańców oraz sprawozdanie z działań Rady Sołeckiej, finanse i przegląd inwestycji gminnych, aż do złamanej nogi pani sołtys - Zebranie Sołeckie w Przeźmierowie.

Coroczne Zebrania Sołeckie w każdej gminnej miejscowości odbywają się od początku roku. To jedna z właściwszych sytuacji sprzyjająca bezpośredniej dyskusji, pytaniom, podziękowaniom (bo było i tak) lub prośbom mieszkańców do władz samorządowych. W Przeźmierowie tegoroczne spotkanie stało się również okazją do poznania nowego Komendanta Komisariatu Policji w Tarnowie Podgórnym insp. Mirosława Gogołka, któremu towarzyszył – wcześniej tutejszy dzielnicowy, a obecnie Kierownik Rewiru Dzielnicowych w Baranowie – asp. Sebastian Kołodziejczyk.

Codzienne zwykłe problemy najczęściej dotykają najboleśniej, dlatego temperatura zebrań bywa wysoka. Wójt Tadeusz Czajka tuż po przywitaniu i złożeniu noworocznych życzeń, apelował o spokojną i kulturalną atmosferę. Na końcu zaś dziękował, nie kryjąc zadowolenia z faktu, że dwuipółgodzinne spotkanie, które odbyło się w Centrum Kultury przy Ogrodowej, miało właśnie taki charakter. Najwyraźniej tradycyjny konflikt interesów między wschodnią a zachodnią częścią gminy rzeczywiście jest skutecznie zażegnaną – m.in. dzięki kilku poważnym inwestycjom – historią.

Siedemdziesięciu zgromadzonych mieszkańców, reprezentowali głównie seniorzy. Ich znaczenie, zaangażowanie i osiągnięcia podkreślano kilkakrotnie . Wyróżnienie w postaci głośnych oklasków otrzymały panie z  teatralnej grupy Senioritki. Obecni byli oczywiście też radni, również z sąsiedztwa. Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej RG Henryk Witkowski zastępował w roli prowadzącej zebranie nieobecną sołtys Katarzynę Preyer, której – usprawiedliwiona absencja spowodowana złamaniem nogi – z pewnością na początku zaskoczyła zgromadzonych.

Od wypadków zatem rozpoczęły się wystąpienia – wypowiedzią mieszkańca remontowanej ulicy Leśnej, który z powodu utrudnień na drodze doznał kontuzji. Sceptycznie odniósł się również do projektu inwestycji. Potem pojawiło się więcej niespokojnych głosów dotyczących tej ulicy oraz sytuacji pieszych, nie tylko w aktualnych zimowych warunkach. Temat bezpieczeństwa ruchu oraz kwestia parkowania samochodów zdominował zresztą uwagi mieszkańców. Prośbę o pomysł na akcję w tonie „Żółtej kartki” (oraz gotowość współpracy), której efektem miałoby być nakłonienie kierowców do bezkolizyjnego pozostawiania aut, zgłosiła Policji radna Dorota Barełkowska, reprezentująca w tej sprawie zaniepokojonych rodziców. Pojazdy stojące na chodnikach dróg prowadzących do szkoły, „spychają” młodych pieszych na jezdnię. Także kwestię bezpieczeństwa spacerujących dzieci podniosła mieszkanka osiedla Ptasiego. Poza tym, pojawiło się kilka rozmaitych próśb mieszkańców ulicy Akacjowej; pytania o słuszność noworocznego pokazu fajerwerków (większość zgromadzonych jednak wspólnie z Wójtem broniła tego zwyczajowego wydarzenia); sprawa odszkodowań od Portu Ławica; kwestia urzędowych gminnych kalendarzy; nowych nr kont, na które należy wnosić opłaty za śmieci; dopłat do wymiany pieców; zbiorowej komunikacji; ścieżek rowerowych; braku klimatyzacji w sali CK; kwot przeznaczonych w budżecie Gminy na rewitalizację Kompleksu Pałacowego w Jankowicach i dofinansowanie Tarnowskich Term (mniejsze zainteresowanie budził przedstawiony ze sprawozdaniem budżet Funduszu Sołeckiego, który wynosi – podobnie do roku ubiegłego – ok. 35 tys. zł); czy budowy ekranów dźwiękoszczelnych w przeźmierowskim skateparku.

Z całą pewnością – dla każdego zgłaszającego problem, czy postulat – jest on bardzo ważny. Równie pewne jest to, że uczestniczącym w zebraniu mieszkańcom nie jest obojętne, co dzieje się we wspólnej przestrzeni. Pytanie tylko, czy wszyscy doczekali się satysfakcjonujących odpowiedzi Włodarzy?  Niektórzy usłyszeli obietnice. I tutaj nasuwa się kolejne pytanie: czy niewątpliwie „po myśli” mieszkańców zostaną one zrealizowane?

Magdalena Kubiak-Skrzypczak

Zebranie Sołeckie. Przeźmierowo 12.01.2017