Zespół „Znad Mereczanki” uświetni Kaziuki w Przeźmierowie

Słynny jarmark odpustowy, Kaziuki, odbywa się w Wilnie już od czterystu lat. W dniu świętego Kazimierza, 4 marca, odbywają się tam kiermasze, pokazy rzemiosła i występy artystyczne. Tradycja w ostatnich latach przyjęła się także w innych miastach, a z inicjatywy Polaków pochodzących z Wileńszczyzny trafiła także do kilku miast naszego kraju. Podobnie jak w ubiegłym roku, również w naszej gminie będziemy mogli uczestniczyć w obchodach Kaziuków.

W programie m. in. występ Zespołu Pieśni i Tańca „Znad Mereczanki” z Rejonu Solecznickiego na Litwie. Początki grupy, która kultywuje polskie tradycje Ziemi Jaszuńskiej sięgają roku 1995. Zespół bierze udział w miejscowych przedsięwzięciach kulturalnych, takich jak zabawy andrzejkowe czy dożynki. W ciągu ponad 20 lat działalności, zespół dał wiele koncertów na Litwie i w Polsce.

Repertuar „Znad Mereczanki” obejmuje polskie piosenki ludowe, pieśni z Wileńszczyzny, kolędy i pieśni kościelne oraz szeroką gamę tańców regionalnych: kurpiowskich, lubelskich, rzeszowskich, kaszubskich i wileńskich.

Zespół, którego kierownikiem jest Maria Alencynowicz, liczy kilkadziesiąt osób, w tym kapelę, chór i 3 zróżnicowane wiekowo grupy taneczne. Ich występ w Przeźmierowie zapowiada się bardzo ciekawie.

Na Kaziuki w Przeźmierowie zapraszamy do Centrum Kultury, w sobotę, 4 marca o godz. 18. Wstęp wolny.

Jarek Krawczyk, materiał nadesłany

Zespół „Znad Mereczanki” uświetni Kaziuki w Przeźmierowie
Kategoria: