W Przeźmierowie u Pana Astronoma

Czy wiecie, że w Przeźmierowie działa Obserwatorium Astronomiczne?

O nim i poniedziałkowym zaćmieniu słońca opowiedział mi Pan Łukasz Wojtyniak.

Pan Łukasz Wojtyniak jest informatykiem, ale zajmuje się przede wszystkim popularyzacją i nauką o astronomii. Uczy dzieci, przeprowadza warsztaty i w każdej innej formie szerzy wiedzę o kosmosie. Od 14 lat jest to nie tylko jego pasja ale i sposób na życie.

 

Merkury przed słońcem

Spotkaliśmy się na chwilę przed niezwykłym wydarzeniem – przejściem Merkurego przed słońcem, czyli mikro zaćmieniem słońca.

Wydarzenie to będzie miało miejsce 9 maja, od godz. 13.00 przez całe popołudnie, do wieczora.

Merkury jest mały i zapewne na tle słońca nie będzie go widać gołym okiem. Gdyby nie to, że właśnie się dowiedzieliśmy o tym wydarzeniu i będziemy go wypatrywać, moglibyśmy go nie zauważyć.

Więcej o wydarzeniu: www.put.poznan.pl/pl/wydarzenie/tranzyt-merkurego-przez-tarcze-slonca

Poprzednio przejście planety (Wenus) przed słońcem miało miejsce w 2004 roku. A jeszcze wcześniej, ponad 100 lat temu. To naprawdę wyjątkowe wydarzenie.

22 maja będzie można obserwować kolejne ciekawe zjawisko -  Słońce, Ziemia i Mars w opozycji, czyli w jednej linii. Marsa można obserwować na południowym niebie nisko nad horyzontem.

 

Agnieszka Wilczyńska: Czy do oglądania gwiazd potrzeba specjalistycznego sprzętu?

Łukasz Wojtyniak: Nie. Podstawowym przyrządem są oczy. Można swoją przygodę z astronomią zacząć od lornetki. Teleskopy są już specjalistycznym sprzętem, ich rodzaj zależy od tego co chcemy oglądać. Moim teleskopem można obserwować duże wybuchy na słońcu.

Czy w Przeźmierowie można oglądać gwiazdy?

Oczywiście. Kilka lat temu można było zobaczyć dużo więcej, widoczne były nawet najjaśniejsze galaktyki,  teraz nasze niebo jest zbyt jasne z powodu świateł miasta. Ja obserwuję gwiazdy w Izdebnie koło Sierakowa, gdzie jest absolutnie czarne niebo. Tam jest Ostoja Ciemnego Nieba.

Czy zwykły mieszkaniec Przeźmierowa może odkryć gwiazdę?

Tak. Jedną z metod jest obserwacja nieba w nocy i liczenie tak zwanych spadających gwiazd. Potem porównywanie obserwacji z dostępnymi danymi. Można także analizować zdjęcia nieba i znajdować nowe obiekty. Można odkryć nowe roje, planetoidy, komety, perseidy…

Zachęcamy wszystkich. Patrzmy w niebo. Jest co oglądać. W maju czekają nas liczne zakrycia gwiazd. W sierpniu deszcz perseid.

 

Więcej na www.poa.com.pl.

Agnieszka Wilczyńska

Łukasz Wojtyniak i jasna strona księżyca
Kategoria: