Szkoła w Lusówku ma uśmiechniętego patrona

Z przyjemnością informujemy, że Rada Gminy Tarnowo Podgórne na ostatnim posiedzeniu 4 kwietnia, nadała szkole podstawowej w Lusówku imię Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Order Kawalerów Uśmiechu nadawany jest od 1968 roku osobom, które pracują dla dzieci, szerzą ideę tolerancji, wyrozumiałości i życzliwości. Pierwszy osobą, która otrzymała to wyróżnienie był prof. Dr Wiktor Dega, chirurg, ortopeda z Poznania.

Od 1979 roku Order Uśmiechu ma rangę międzynarodową, w Kapitule nadającej go zasiada 55 osób z całego świata. W zeszłym roku nadano order nr 1000. Otrzymał go Papież Franciszek.

Każdy Kawaler Orderu Uśmiechu jest pasowany czerwoną różą, a następnie wypija pucharek z sokiem z cytryny. Uroczystość nadania imienia odbędzie się w Lusówku 13 czerwca.

Na sesję przybyła Pani dyrektor szkoły oraz przedstawiciele samorządu uczniowskiego, grona pedagogicznego i Rady Rodziców.

– Mam zaszczyt w imieniu całej społeczności szkolnej zwrócić się do Państwa z prośbą, abyście wyrazili zgodę na nadanie imienia naszej szkole Kawalerów orderu Uśmiechu zgodnie z wyborami jakie zostały przeprowadzone i zakończone 20 czerwca 2016 roku. (…) – Mówiła Pani dyrektor szkoły podstawowej w Lusówku Bożena Krystian - Wybór tego imienia głównie zawdzięczamy naszej społeczności szkolnej - samorządowi uczniowskiemu. Tym bardziej proszę o życzliwe spojrzenie na wybór naszych pociech.

- Społeczność szkoły w Lusówku poszukiwała patrona, który byłby autorytetem dla uczniów. – Mówiła przedstawicielka samorządu uczniowskiego. – Stanowił by dla nich wzór, wokół którego skupiałaby się praca wychowawcza zgodna z jej zadaniem i wizją rozwoju.

Wyboru patrona dokonała cała społeczność szkolna w czerwcu ubiegłego roku w wyborach tajnych.

Rada gminy po krótkiej dyskusji jednogłośnie nadała zaproponowane imię szkole w Lusówku.

Najbliższa szkoła o takim imieniu jest w sąsiedniej gminie, w Dąbrówce.

Szkoła nie będzie miała problemu z obchodzeniem Dnia Patrona. W sumie Kawalerów Orderu Uśmiechu jest już ponad 1.000, a czego wielu żyjących i chętnie odwiedzających dzieci. Wśród wyróżnionych osób jest wielu z naszego regionu. Ostatnim wyróżnionym jest piłkarz Kuba Błaszczykowski.

Agnieszka Wilczyńska

Szkoła w Lusówku ma uśmiechniętego patrona
Kategoria: