Brąz na Mistrzostwach Europy Juniorów w badmintonie

Mistrzostwa Europy Juniorów
Tegoroczna Wielkanoc stała pod znakiem Mistrzostw Europy Juniorów w badmintonie, które odbyły się we francuskim Mulhouse. Wśród powołanych do Kadry Narodowej znalazła się Magdalena Świerczyńska, na co dzień trenująca w klubie UKS Baranowo. Magdalena wraz ze swoim partnerem mikstowym Pawłem Śmiłowskim zagrała w turnieju drużynowym i w turnieju indywidualnym. Reprezentacja Polski w turnieju drużynowym trafiła do trudnej grupy, w której przyszło stawić czoła badmintonistom z krajów takich jak Niemcy, Austria, Łotwa i Słowenia. Warto zaznaczyć, że Magda wraz z Pawłem wzięli udział w każdym z meczy i zachowali czyste konto, dając za każdym razem gwarantowany punkt dla swojej drużyny. Bardzo dobra gra całej polskiej drużyny umożliwiła wyjście z grupy i dalszą grę o jak najlepsze miejsce. Niestety pierwszy mecz w fazie pucharowej Polska musiała rozegrać z faworyzowaną Danią. Mimo ogromnej renomy skandynawskiego kraju w badmintonowym świecie, nasi badmintoniści walczyli jak równy z równym, przegrywając 3:2. Warto zaznaczyć, że mikst z udziałem Magdaleny, zarówno jak debel juniorów dał Polsce 2 punkty. Polska ostatecznie zajęła bardzo dobre miejsce 5-8. W turnieju indywidualnym Magda z Pawłem pewnie pokonali parę z Estonii, by w walce o ćwierćfinał stoczyć trzysetowy bój z angielską parą Steven Stallwood/Hope Warner. Kolejny mecz to walka o strefę medalową. Pierwszy set przeciwko duńskiej parze Emil Hybel / Alexandra Boje, bardzo nerwowy, ale na korzyść polskiej pary 25:23. Wygrana w pierwszym secie dodała wiary w swoje możliwości i w drugim secie Magda z Pawłem pewnie sięgnęli po zwycięstwo, wygrywając ostatecznie 25:23, 21:15. W półfinale czekali już Szkoci. Półfinał okazał się również bardzo emocjonujący. Obie pary zagrały bardzo dobre spotkanie, jednak to para Alexander Dunn i Eleanor O'Donnell okazała się lepsza zwyciężając 19:21, 21:14, 22:20. Łącznie Reprezentacja Polski zdobyła 3 brązowe medale na ME Juniorów. Brązowymi medalistami są pary Paweł Śmiłowski/Magdalena Świerczyńska, Wiktoria Dąbczyńska/Aleksandra Goszczyńska oraz Paweł Śmiłowski/Robert Cybulski. Jest to ogromny sukces dla polskiego badmintona.

Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzieżowców
Przez dwa tygodnie wszyscy w badmintonowym świecie żyliśmy Mistrzostwami Europy Juniorów. Zaraz po świętach rozpoczynały się Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzieżowców, w których wzięli udział zawodnicy UKS Orkan Przeźmierowo: Bartosz Szukała i Mateusz Świerczyński oraz zawodnicy UKS Baranowo: Magdalena Świerczyńska, Aleksandra Felska, Bartosz Frontczak, Adrian Jaśkowiak i Damian Jaśkowiak. Pod wodzą trenerek Magdaleny Okupniak i Marzeny Świerczyńskiej ekipa wybrała się do Lublina. I tym razem wróciła z medalami. W kategorii młodzieżowca dwa medale zdobył Mateusz Świerczyński, który srebro wywalczył w grze podwójnej z Miłoszem Bochatem (MLKS Solec Kujawski), a brąz zdobył w grze pojedynczej. Natomiast w kategorii juniora złoto i brąz zdobyła Magdalena Świerczyńska (w mikście z Pawłem Śmiłowskim z UKS Hubal Białystok i w deblu z Zuzanną Glijer z MKS Orlicz Suchedniów), a jeszcze jeden brązowy medal dorzucił Adrian Jaśkowiak, wywalczony w grze podwójnej w parze z Radosławem Wróblem (KB Vol-trick Kępno).

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików
Kolejny weekend to kolejna impreza, której tym razem my byliśmy organizatorami. Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików – impreza mistrzowska w kategorii młodzika i młodzika młodszego. Liczna reprezentacja klubów UKS Baranowo i UKS Okran Przeźmierowo zawalczyła o najwyższe trofea. Ciężka praca i przykład idący od starszych kolegów i koleżanek z klubu zaowocował kolejnymi medalami. Dwa złota wywalczył Piotr Sadalski (UKS Orkan Przeźmierowo), który zagrał grę podwójną z Nikodemem Jaśkowiakiem (UKS Orkan Przeźmierowo) i mieszaną z Joanną Rybak (UKS Orkan Przeźmierowo). Nikodem do swojego złota dorzucił srebrny medal, który wywalczył w grze pojedynczej, natomiast Joanna wywalczyła srebrny krążek w grze podwójnej młodziczek. Również w grze podwójnej młodziczek wywalczyły brązowy medal Aleksandra Sękowska i Julia Naskręt (UKS Baranowo).

Sezon powoli dobiega końca. Przed badmintonistami zostały jeszcze Indywidualne Mistrzostwa Polski Młodzików, które odbędą się w Suwałkach 12-14.05.2017 r., turniej Masters Wielkopolskiej Ligi Młodych Talentów, w której rywalizują nasi najmłodsi zawodnicy, Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów i Indywidualne Mistrzostwa Polski Elity, które odbędą się 18 czerwca w Białymstoku. Sezon zakończymy uroczystą Galą Sportową, na którą już teraz zapraszamy. Zapraszamy wszystkich do śledzenia poczynań naszych badmintonistów na funpage'u na facebook'u: Badminton w Gminie Tarnowo Podgórne.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom, rodzicom i trenerom wszystkich sukcesów i trzymamy kciuki za następne!

Materiał nadesłany

Brąz na Mistrzostwach Europy Juniorów w badmintonie
Kategoria: