Julia i jej szybkie kubeczki

Dziesięcioletnia Julia Kucemba z Lusowa jako jedyna reprezentowała Polskę w World Sport Stacking Championships 2017 rozgrywanych  w Kaohsiung na Tajwanie.

O pasji Julii opowiedziała mi jej mama Agnieszka Kucemba:
Julia ma prawie jedenaście lat i chodzi do Szkoły Podstawowej w Lusowie. Rok temu na lekcji matematyki nauczycielka Pani Beata Zgoła pokazała uczniom „szybkie kubki”. Julii spodobały się od samego początku. Dopiero w sierpniu jednak zakupiliśmy pierwszy profesjonalny komplet kubeczków. Wcześniej układała zwykłe plastikowe kubeczki do napojów. Kubeczki profesjonalne są z trochę innego plastiku i mają dno z otworami, które regulują przepływ powietrza. Można je zakupić na stronie internetowej hipopotam.eu, a także w w księgarni w Tarnowie Podgórnym. Układanie sprawia Julii dużą frajdę, każdą wolną chwilę poświęca na tę czynność, nawet gdy jest zmęczona po zajęciach. Dodatkowo Julia uczęszcza do Szkoły Muzycznej (gra na akordeonie), chodzi na zajęcia plastyczne do „Akademii Rysunku” i jest Mażoretką. W grudniu Julia wzięła udział w Mistrzostwach Szkoły, w których pobiła rekord Polski w trzech kategoriach. W dniu 1.04.2017r. odbyły się zawody w Jastrzębiu Zdroju, tam zajęła drugie miejsce w kategorii wiekowej 9-44 lat. Na Mistrzostwa Świata na Tajwanie pojechałyśmy dzięki wsparciu naszych sponsorów, między innymi Urzędowi Gminy Tarnowo Podgórne i Pałacu Jaśminowego w Batorowie. Odbyły się one w dniach 14-16.04 w Kaohsiung, brało w nich udział ponad 400 zawodników z całego świata. Julia była jedyną reprezentantką Polski i zajęła 6 miejsce w cyklu i 7 miejsce w 3-3-3. Jako jedyna Europejka zajęła miejsce w pierwszej dziesiątce.
Sport ten jest mało znany jeszcze w Polsce, na świecie jest bardzo popularny. Gra polega na układaniu kubeczków w piramidy na czas.

Julia niedługo, 14 maja kończy 11 lat. Wszystkiego najlepszego!

Sport stacking 
Sport stacking został stworzony w latach 80. XX w. przez Wayne’a Godineta i polega na układaniu stosów kubeczków. Są trzy oficjalne konkurencje:
- 3-3-3 - wykorzystując 9 kubków układa się z nich 3 stosy po 3 kubki, po czym się je składa.
- 3-6-3 - układamy kubki w stosy 3 później 6 a później 3 i składamy
- 1-2-3 - cykl.

Sport dla każdego
- Sport Stacking jest aktywnością dobrą dla wszystkich, niezależnie od ich aktualnej sprawności. Sport stacking mogą uprawiać zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak i starsze osoby. Jest ciekawym rozwiązaniem dla tych, którym brakuje ruchu, a tradycyjne dyscypliny sportowe nieszczególnie je interesują. 
- Rodzice i nauczyciele zwracają uwagę na to, że sport stacking jest zabawą, dającą możliwość rywalizacji zarówno tym wysportowanym dzieciom, jak i mniej wysportowanym, dopiero zaczynającym swoją przygodę z ruchem. Bardzo wcześnie pojawiają się pierwsze sukcesy, dzięki czemu dziecko jest zmotywowane do dalszej pracy i treningu. System rywalizacji jest tak skonstruowany, aby można było startować w zawodach indywidualnie, w parach oraz grupowo.

Sposób na rozwój mózgu
- Dziś szkoły, nauczyciele i rodzice koncentrują się głównie na rozwoju intelektualnym dzieci. Zależy im przede wszystkim na dobrych wynikach w nauce. Tu ciekawostką może być to, że sport stacking zaliczany jest do sportów rozwijających mózg. Poprzez swoją mechanikę, ruchy naprzemienne, przekraczanie linii pośrodkowej, w czasie treningu rozwija się mózg dziecka. Zainteresowało to naukowców, których badania wykazały, że dzieci regularnie uprawiające sport stacking poprawiają swoje wyniki w nauce.
- Sport stacking doskonale wpisuje się również w terapię dzieci z różnymi problemami wynikającymi z zaburzeń rozwojowych. Jeśli martwisz się, że dziecko niewyraźnie pisze, ma dysleksję, niepełną lateralizację – sport stacking będzie dla niego dobrą rozrywką, która jednocześnie pomoże w terapii. W czasie treningów uaktywniają się obie półkule mózgowe i w mózgu tworzą się nowe połączenia.(Na podstawie http://speedstacks.pl/sport-stacking)

Agnieszka Wilczyńska

Agnieszka i Julia Kucemba w Tajwanie na Mistrzostwach Świata. (fot. nadesłane)
Kategoria: