Kompozycje największych zabrzmią w Lusowie

Utwory największych kompozytorów zabrzmią w kościele w Lusowie w pierwszą niedzielę lipca. W cyklu Lusowskie Spotkania Muzyczne wystąpi dobrze znany bywalcom cyklu zespół Bydgoscy Soliści ARTE CON BRIO. Z tymi znakomitymi instrumentalistami zaśpiewa sopranistka Katarzyna Jaracz.

Zespół tworzą artyści Opery Nova, Filharmonii Pomorskiej i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, których łączy pasja do sztuki oraz chęć wspólnego tworzenia. Interpretacje przebojów klasycznych, operowych, operetkowych, musicalowych i filmowych budzą aplauz publiczności, a także zainteresowanie i uznanie krytyki. Ważnym elementem repertuaru ARTE CON BRIO jest także muzyka sakralna.

Historia grupy sięga roku 1999, kiedy to z inicjatywy altowiolinisty Mirosława Przybyła, , skrzypaczki Krystyny Prystasz i wiolonczelistki Agaty Jareckiej powstał Kwartet Smyczkowy ARTE CON BRIO. Stała publiczność Lusowskich Spotkań Muzycznych mogła usłyszeć go w 2004, 2006 i 2011 roku. Z czasem zespół rozszerzył swoją formułę i zmienił nazwę na Bydgoscy Soliści ARTE CON BRIO. Obecnie artyści występują także jako zespół kameralny, prezentując zróżnicowany repertuar i style muzyczne – od baroku do współczesności. Podstawą wszystkich formacji tworzonych przez zespół jest kwartet, który tworzą Krystyna Prystasz (I skrzypce), Marcin Pawełczyk (II skrzypce), Mirosław Przybył (altówka) i Agata Jarecka (wiolonczela).

Krystyna Prystasz jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie prof. T. Kochańskiego. Od 1985 roku pełni obowiązki koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz współpracuje jako kameralistka z Capellą Bydgostiensis oraz Operą Nova, gdzie występuje jako solistka. Wcześniej związana była z Państwową Filharmonią i Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Teatrem Muzycznym w Gdyni.

Marcin Pawełczyk jest absolwentem bydgoskiej Akademii Muzycznej, w klasie prof. Ireny Żarnowskiej. Od 2012 roku jest kierownikiem grupy II skrzypiec  Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Współpracuje też z orkiestrami symfonicznymi z Płocka i Torunia, orkiestrą Pro Arte i Capellą Bydgostiensis.

Mirosław Przybył ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy, w klasie prof. J. Paruzela. Od 1984 roku jest solistą tamtejszej orkiestry symfonicznej, a w latach 1989-1998 był wykładowcą macierzystej uczelni. Był także solistą hiszpańskiej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej w Las Palmas. Współpracuje z Capellą Bydgostiensis i jako solista z Operą Nova w Bydgoszczy.

Agata Jarecka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, klasy prof. S. Firleja. Z tytułem prof. dr hab. Jest prorektorem tej uczelni i prowadzi w niej klasę wiolonczeli. Wcześniej była koncertmistrzem w Polskiej Filharmonii Kameralnej W. Rajskiego w Gdańsku.

Kwartetowi towarzyszyć będzie solistka Katarzyna Jaracz. Sopranistka  jest dyplomantką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie śpiewu solowego dr hab. Małgorzaty Greli. W 2012 roku ukończyła studia licencjackie na wydziale wokalno-aktorskim w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Hanny Michalak. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez Urszulę Kryger, Maję Nosowską, Olgę Pasiecznik i Marka Rzepkę. Koncertuje na terenie całej Polski, m. in. w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Teatrze Horzycy i Dworze Artusa w Toruniu. Od 2012 współpracuje z bydgoską Operą Nova i zespołem muzyki dawnej Illo Tempore.

Wśród utworów, które usłyszymy 2 lipca o godz. 13 w kościele w Lusowie, znajdą się kompozycje Georga Friedricha Händla, Jana Sebastiana Bacha, Antonína Dvořáka, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Johanna Straussa, Franciszka Lehara, ale i współczesne kompozycje Ennio Morricone. Niezapomniane przeboje muzyki klasycznej i mistrzowski kunszt znakomitych artystów sprawiają, że tego koncertu nie wolno przegapić. Wstęp wolny.

Jarek Krawczyk