Film uczniów tarnowskiego LO zwyciężył w konkursie "Kadry historii"

Na posiedzenie ostatniej sesji Rady Gminy przybył Adam Jacuński, uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Podgórnym, który opowiadał i zaprezentował swój film. Reżyserem filmu jest wspomniany Adam Jacuński i Dawid Kacperczak. Film wygrał konkurs „Kadry historii” organizowany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Opiekunem projektu była pani Paulina Habryło. Zadaniem konkursowym było przygotowanie scenariusza oraz materiału filmowego dotyczącego historii Polski od 1863 do 1935 roku.

Film tarnowskich reżyserów „Oblicza wojny” trwa piętnaście minut, opowiada lokalną historię z okresu Powstania Wielkopolskiego. Głównym bohaterem filmu jest Roman Kowałka, mieszkaniec Tarnowa Podgórnego, postać autentyczna, który zostaje uwikłany w działania wojenne, a następnie bierze udział w Powstaniu Wielkopolskim.
Film nakręcono w Tarnowie Podgórnym i okolicach.
Film został zaprezentowany na sesji Rady Gminy Tarnowo Podgórne. Czy będzie on prezentowany szerszej publiczności nie wiadomo. Zapewne zostanie on opublikowany na stronach internetowych organizatora, wówczas i Państwo będą mogli go obejrzeć.

Zwycięska szkoła otrzyma sprzęt do pracowni historycznej, a każdy uczeń ze zwycięskiego zespołu został nagrodzony sprzętem elektronicznym.

O autorach

Adam Jacuński jak i Dawid Kacperczak są osiemnastolatkami uczącymi się w Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie Podgórnym w klasie o profilu matematyczno- informatycznym.

- Skąd nasze zainteresowanie historią? –opowiada Adam Jacuński – Myślę, że każdy ma jakiś okres z przeszłości, który go fascynuje. W mniejszym, bądź większym stopniu. Tutaj idea Powstania Wielkopolskiego wzięła się chyba z poczucia patriotyzmu lokalnego. Druga rzeczą jest to, iż nasza szkoła nosi imię Powstańców Wielkopolskich. Wiedza o tym wydarzeniu jest podstawą naszej nauki historii w liceum. 
O konkursie dowiedzieliśmy się od naszej pani Profesor Pauliny Habryło, która uczy nas historii.
Ja zawsze lubiłem odgrywać sztukę oraz kręcić filmy, Dawid także ma duszę artysty, pomijając już malowanie, on bardzo dobrze zna się na przygotowywaniu takich projektów, dlatego za część techniczną odpowiedzialny był on.
Wychodzimy po prostu z założenia, że jeśli jest okazja to "czemu by nie spróbować ?". A to, że był to konkurs historyczny, to wyszło dla nas tylko na plus.

Serdecznie gratulujemy młodzieży wygranej, pasji i niestandardowego podejścia do historii.

Agnieszka Wilczyńska

Film uczniów tarnowskiego LO zwyciężył w konkursie "Kadry historii"
Kategoria: