Badmintonowe podsumowanie sezonu

Tegoroczny sezon badmintonowy obfitował w wiele emocjonujących chwil. Największym osiągnięciem bezdyskusyjnie jest zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy Juniorów w mikście przez Magdalenę Świerczyńską, która zagrała w parze z Pawłem Śmiłowskim. Obecnie Magdalena przeszła pomyślnie testy naborowe do Ośrodka Centralnego Szkolenia w Warszawie i tam dalej będzie się rozwijać. Jej osiągnięcia sportowe zaowocowały również znalezieniem się w Team100. Jest to program ministerialny, którego celem jest wspieranie 100 najwybitniejszych młodych polskich sportowców. Magda zakończyła sezon z dwoma medalami Indywidualnych Mistrzostw Polski  Juniorów (złoto w mikście z Pawłem Śmiłowskim i brąz w deblu z Zuzanną Glijer) oraz ze srebrnym medalem z Mistrzostw Polski Województw Drużyn Mieszanych Juniorów. Do tego dorzuciła kilka krążków z turniejów międzynarodowych (Slovak Junior 2016, Czech Junior 2016, Valamar Junior Open 2016, Yonex Slovak Open 2016, Romanian Junior 2016) oraz zaliczyła start na Mistrzostwach Świata Juniorów.

Magdalena nie była jedyną zawodniczką, która zdobywała medale na imprezach mistrzowskich w tym sezonie. Ostatnimi i najważniejszymi mistrzostwami były Indywidualne Mistrzostwa Polski Elity rozegrane w czerwcu w Białymstoku. Dwa brązowe medale zdobył tam Mateusz Świerczyński – w grze pojedynczej oraz w grze podwójnej z Piotrem Wasilukiem. Do ćwierćfinałów doszła para Paweł Śmiłowski/Magdalena Świerczyńska, Aleksandra Felska/Magdalena Okupniak, Zuzanna Glijer/Magdalena Świerczyńska, Adrian Jaśkowiak/Radosław Wróbel. Na początku czerwca zostały rozegrane również Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów, na których złoto w grze pojedynczej obroniła Magdalena Okupniak. Trenerski duet Magdalena Okupniak/Oliwia Zimniewska zdobyły natomiast srebro.

Na Indywidualnych Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzieżowców obroniła złoto w mikście Magdalena Świerczyńska i dołożyła brąz z gry podwójnej. Brąz w grze podwójnej zdobył również Adrian Jaśkowiak w parze z Radosławem Wróblem. Wśród młodzieżowców srebro w grze pojedynczej i brąz w grze podwójnej z Miłoszem Bochatem zdobył Mateusz Świerczyński.

W tym sezonie juniorzy wielokrotnie stawali na podium turniejów ogólnopolskich, Grand Prix Polski i Grand Prix Gold. Próbowali również swoich sił w turniejach międzynarodowych. Adrian Jaśkowiak w parze z Tymoteuszem Malikiem zdobyli brązowy medal na Polish Junior International 2017.

Z kolei dla młodzików sezon był bardzo trudny. Zanotowali wzloty ale i upadki. Na szczęście sezon zakończyli sukcesem. Po dwa medale zgarnęli: Piotr Sadalski (debel i mikst), Joanna Rybak(debel z Joanna Lasecką i mikst) i Nikodem Jaśkowiak (debel i singiel), a Aleksandra Sękowska w parze z Julią Naskręt dorzuciły brąz w grze podwójnej na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, których organizatorem były kluby UKS Orkan Przeźmierowo i UKS Baranowo. Cała piątka dostała się również na Indywidualne Mistrzostwa Polski Młodzików, w których pary Piotr Sadalski / Joanna Rybak oraz Joanna Rybak / Patrycja Kuszmar, znalazły się w najlepszej ósemce w Polsce. Piotr, Nikodem, Joanna oraz Aleksandra zostali również powołani na Mistrzostwa Polski Województw Drużyn Mieszanych Młodzików.

Nasi najmłodsi zawodnicy również mieli bardzo pracowity sezon. Wiele startów w ramach Wielkopolskiej Ligi Młodych Talentów, jak również stawianie pierwszych kroków przez Zuzannę Marczak, Jasia Haber, Piotra Nowakowskiego i Kacpra Wieczorka  na Ogólnopolskich Turniejach Młodzika Młodszego. Ich zaangażowanie i praca na treningach zaowocowały medalami na owych turniejach (Jan Haber brąz w mikście z Marią Leciej w Solcu Kujawskim, Piort Nowakowski/Kacper Wieczorek brąz w deblu w Miastku). Trójka chłopców zdobyła również brązowy medal na wojewódzkim etapie drużynowych rozgrywek SZS Wielkopolska, reprezentując SP Przeźmierowo. Trudy trójki chłopców zostały dostrzeżone i zaowocowały powołaniem do Kadry Wojewódzkiej. Z kolei najmłodsi badmintoniści zjeździli Wielkopolskę wzdłuż i wszerz w ramach Wielkopolskiej Ligi Młodych Talentów. Na podium regularnie stawała Martyna Sadalska, która ostatecznie wygrała cały cykl ligi. Zawsze blisko podium plasował się Szymon Kwieciński, który w całym cyklu zajął 4 miejsce. Warto wspomnieć, że w klasyfikacji klubowej podsumowania całego cyklu Wielkopolskiej Ligi Młodych Talentów UKS Baranowo zajęło 2 miejsce!

Wymienione sukcesy to ciężka praca zawodników na treningach, ich zaangażowanie i poświęcenie dyscyplinie. To również wiele wyrzeczeń, łez smutku ale też chwile szczęścia, które rekompensują wszystkie niedogodności. Gratulujemy Wam Zawodnikom wytrwałości w dążeniu do spełniania swoich marzeń i trzymamy kciuki za wasz dalszy sportowy rozwój. Takie poświęcenie i zaangażowanie zawodników nie byłoby możliwe bez wsparcia rodziców. Dziękujemy Wam Rodzicom za wspieranie młodych badmintonistów. Cieszymy się, że możemy pracować z Państwem i Państwa dziećmi.

Za każdym sukcesem zawodnika stoi również trener. To ich codzienna praca, motywowanie zawodników, przygotowywanie planów treningowych powoduje, że zawodnicy są tak przygotowani do swoich startów głównych. To również wielogodzinne rozmowy z zawodnikami, setki przejechanych kilometrów, litry wypitych kaw, setki tysięcy nagranych lotek, dziesiątki naciągniętych rakiet, zmienionych owijek, nerwy ze stali i opanowanie podczas najmniej oczekiwanych zwrotów akcji podczas meczy swoich podopiecznych. Ich poświęcenie zawodnikom jest nieocenione. Dziękujemy sztabowi trenerskiemu Marzenie Świerczyńskiej, Magdalenie Okupniak i Oliwii Zimniewskiej za ich codzienną trenerską pracę.

Wakacje to czas krótkiego odpoczynku, po którym przychodzi czas na przygotowania do następnego sezonu sportowego.

Materiał nadesłany

Brązowy medal na Mistrzostwach Europy Magdaleny Świerczyńskiej
Kategoria: