Tarnowo Podgórne w czołówce rankingu przedsiębiorczych JST

 Gmina Tarnowo Podgórne zajęła 18 miejsce w rankingu przedsiębiorczych Jednostek Samorządu Terytorialnego, opublikowanego dziś przez Serwis Samorządowy PAP.

Według prof. Eugeniusza Sobczaka, twórcy rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju i autora opracowania pt. „Rozwój społeczno-gospodarczy a potencjał naukowo-badawczy i edukacyjny”, wskaźnik przedsiębiorczości jest ważną zmienną opisującą rozwój gospodarczy gmin. Daje też obraz, na ile samorządy wpierają działalność gospodarczą. „Samorządy pierwszej piątki tworzą dobry klimat do rozwoju przedsiębiorczości, jak też działają systematycznie w kształtowaniu konkurencyjności inwestycyjnej” – podkreślił.

Najbardziej przedsiębiorcza gmina w Polsce to Karpacz, gdzie na 1 tys. mieszkańców przypada przeszło 28 razy więcej podmiotów gospodarczych niż w Nowym Dworze w woj. podlaskim – wynika z rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju Politechniki Warszawskiej.

Wśród gmin wiejskich w Wielkopolsce jak i w cały kraju największą liczbą podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców odznaczały się Suchy Las (16 pozycja, 218,53) i Tarnowo Podgórne (18 pozycja, 210,29).

Inni sąsiedzi gminy Tarnowo Podgórne:
48. Dopiewo 162,45
75. Rokietnica 150,46

W gronie najmniej przedsiębiorczych samorządów w 2015 r. znalazły się gminy położone w regionach o niskim PKB per capita. Wskaźnik przedsiębiorczości przybrał najniższą wartość w Nowym Dworze (woj. podlaskie). Na 1 tys. mieszkańców przypadło tu jedynie 27,83 podmiotów gospodarczych. Niewielkie wartości wskaźnik ten osiągnął także w Wąsoszy w woj., podlaskim (30,59), Pruchniku w woj. podkarpackim (31,83), Rudniku w woj. lubelskim (32,62) i Górowie Iławieckim w woj. warmińsko-mazurskim (32,92). 

Określając liczbę podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, twórcy rankingu przyznawali gminom po jednym punkcie za każdy podmiot.

W rankingu znajduje się 2.478 podmiotów JST.

Więcej na: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/176058/Ranking-gmin-...

Agnieszka Wilczyńska na podstawie http://samorzad.pap.pl

Tarnowo Podgórne w czołówce rankingu przedsiębiorczych JST
Kategoria: