Stanisława Celińska w Przeźmierowie

21 maja w Centrum Kultury w Przeźmierowie odbył się koncert Stanisławy Celińskiej. Było to jedno z wielu wydarzeń naprawdę bardzo kulturalnego maja w gminie Tarnowo Podgórne.

Koncert zorganizował Gminny Ośrodek Kultury SEZAM.

Bilety na koncert były dość drogie 55 zł, sprzedały się jednak wszystkie. Świadczy to nie tylko o klasie artystki, ale także o tym, że „kultura wysoka” ma liczną grupę swoich odbiorców.

Koncert rozpoczął się punktualnie. Stanisława Celińska nie należy do wykonawców granych w najpopularniejszych stacjach radiowych. Jej muzyka jest jednak na tyle uniwersalna, że trafia do wrażliwych młodych jak i starszych słuchaczy.

Artystka oprócz śpiewania w większości napisanych dla niej piosenek z płyty „atramentowa”, opowiadał liczne anegdoty i historie. Z ciepłem przedstawiała muzyków ze swojego ośmioosobowego zespołu i rozmawiała z publicznością. Wszyscy muzycy towarzyszący pochodzą z Wielkopolski.

Artystka nie wykonuje piosenek miłych, łatwych i przyjemnych. W każdą z nich należy się wsłuchać, uważnie śledzić tekst, każda jedna niesie jakieś przesłanie i sens.

Koncert bardzo mi się podobał. Piosenki brzmiały prawie jak na płycie. Dał możliwość na chwilę oderwać się od zabieganej rzeczywistości, zatrzymać się i przenieść się w świat poezji, jazzu. Odetchnąć.

Czekam z niecierpliwością na kolejne inicjatywy GOK SEZAM. Zdaję sobie sprawę, że najlepiej „sprzedają” się imprezy popularnych artystów, których repertuar nie wymaga od słuchaczy dużego zaangażowania. Gdy przychodzi  tłum ludzi to znaczy, że impreza się udała. Życzę Sezamowi, aby nie ustawał w dążeniach do upowszechniania „kultury wysokiej”. Wszak nie wszystko należy robić pod publikę.

Agnieszka Wilczyńska

 

 

Stanisława Celińska w Przeźmierowie
Kategoria: