Nowa marina na jeziorze w Baranowie?

Gmina Tarnowo Podgórne jest na takim etapie rozwoju, że jej mieszkańcy nie walczą już o dostęp do kanalizacji czy utwardzenia drogi. Podstawowe potrzeby cywilizacyjne zostały już w znacznej części zaspokojone. Teraz w gminie pochylamy się nad pomysłami i projektami wybiegającymi naprzeciwko potrzebom stojącymi dużo niżej w hierarchii ważności. Buduje się ścieżki rowerowe, wybiegi dla psów to może i marina jest potrzebna.

Pomysł budowy mariny i bogatej infrastruktury rekreacyjno- sportowej na jeziorze Kierskim przy miejscowości Baranowo przedstawiła na ostatniej sesji Rady Gminy sołtys Chyb Pani Ewa Jurasz.

Inwestycja miałaby powstać w Baranowie pomiędzy ul. Letniskową (na tyłach hotelu Edisson), a linią brzegową jeziora Kierskiego. Zagospodarowana miałaby zostać aktualnie dzika skarpa brzegowa.

Autorzy opracowania dowodzą, że inwestycja nie wpłynie na różnorodność i równowagę przyrodniczą, ekologiczną i estetyczną okolicy. Plaża i marina mają być atrakcją i wzbogacać ofertę spędzania w aktywny sposób wolnego czasu w gminie.

W prezentowanym opracowaniu wyodrębniono 4 strefy:
- wielofunkcyjne boiska sportowe; inne elementy sportowe (stół do temisa stołowego, siłownia zewnętrzna, plac zabaw dla dzieci; sezonowy punkt gastronomiczny;
- trawiasta strefa rekreacyjna z ławkami, stołami do gry w szachy itp.;
- piaszczysta plaża z dostępem do strzeżonego kąpieliska;
- stanica sportów wodnych – marina (kajaki, rowery wodne, żaglówki); pawilon z sanitariatami; przebieralnia; przechowalnia sprzętu pływającego.

Wszystkie strefy będą dostępne z drogi pieszo- rowerowej, dostępnej także dla osób niepełnosprawnych. Przedłużeniem ścieżki byłoby pływające molo o długości 80 m z keją do cumowania.

Od ulicy letniskowej zaprojektowano parking dla samochodów i rowerów.

Autorami koncepcji są architekci Hanna i Marek Bieńskowscy z Autorskiej Pracowni Architektonicznej H. i M. Bieńkowscy s.c. w Chybach.

To co zaprezentowano na sesji jest tylko pomysłem. Jednym z głównych problemów związanych z inwestycja może być fakt, że marina miałaby powstać na terenie nie należącym do Tarnowa Podgórnego, a do Poznania. Kolejnym problemem wskazywanym przez radnych może być to, że teren wskazany pod inwestycję jest bardzo stromy, w obszarze chronionym, a jezioro w tym miejscu głębokie. Podczas sesji wywiązała się na ten temat gorąca dyskusja. Jedni radni bardzo stanowczo wyrażali sprzeciw, inni chwalili pomysł. Rada Gminy jednak nie podjęła żadnego stanowiska w tej sprawie.

Do realizacji inwestycji jeszcze długa droga. Zgody muszą wydać poszczególne inwestycje i Urzędy, co raczej potrwa kilka lat.

Pierwotnie inwestycję rozważano zrealizować w Chybach, ale mieszkańcy wsi wyrazili sprzeciw.

Agnieszka Wilczyńska

Nowa marina na jeziorze w Baranowie?
Kategoria: