Bezpartyjni w Tarnowie Podgórnym

23 września w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnowie Podgórnym odbyła się I Ogólnopolska Konwencja Ruchu Samorządowego BEZPARTYJNI. Przyjechało na nią ponad 500 samorządowców z całej Polski.

„Bezpartyjni, to otwarty na inicjatywy społeczne, ruch samorządowy. Tworzą go pracujący na rzecz społeczności lokalnych samorządowcy, dla których nadrzędną zasadą jest niezależność gmin, miast i regionów, szacunek dla indywidualnych potrzeb naszych społeczności oraz brak konieczności podporządkowywania się odgórnym wytycznym. Jesteśmy ruchem wolnych ludzi, którzy w codziennej pracy nie potrzebują partyjnej struktury i ograniczeń narzucanych przez centralne komitety.” – Czytamy we wstępie Deklaracji Ruchu Samorządowego BEZPARTYJNI.

Wszyscy podkreślali, że mają dość partiom w samorządzie, podziału na dobrych i złych. Zasada bezpartyjności ma, zdaniem uczestników Konwencji, spowodować zakończenie nierównego traktowania partii politycznych względem obywatelskich i społecznych inicjatyw.

Prelegentami byli między innymi: Tadeusz Czajka – Wójt gminy Tarnowo Podgórne, Piotr Krzystek – Prezydent Szczecina, Janusz Kubicki – Prezydent Zielonej Góry, Robert Raczyński – Prezydent Lubina.

Konwencja była zorganizowana w nowoczesnym stylu. Z dynamiczną muzyką, kolorowymi światłami, z bardzo krótkimi wypowiedziami prelegentów. Prowadzona w „szołmeńskim” stylu. Była odczuwalna atmosfera, że dzieje się tu coś ważnego, a ludzie nie przyjechali tu przypadkowo, lecz z konkretnym nastawieniem i z chęcią działania. Pomimo, że była to impreza „bezpartyjna” czułam się trochę jak na wiecu wyborczym.

Krótki film z Konwencji: https://youtu.be/pccvJemavmY

***

W materiałach przygotowanych dla uczestników i prasy mogliśmy przeczytać, że 98% Polaków nie należy do żadnej partii politycznej, a wybory samorządowe od lat w większości wygrywają kandydaci bezpartyjni. Ruch zaczyna być coraz bardziej popularny. Moim zdaniem to dobrze. Partyjne sztandary w samorządzie, zwłaszcza najniższego szczebla, czyli w gminach nie są do niczego potrzebne, a wręcz mogą przeszkadzać w podejmowaniu niezależnych i mądrych dla małych społeczności decyzji. Zastanawia mnie jednak, czy na fali popularności, do ruchu nie przyłączą się osoby, które mają korzenie partyjne, a które będę chciały zbić w ten sposób dodatkowy kapitał.

- Nie należę do partii, choć w przeszłości byłem członkiem PO. – mówi Wójt Tarnowa Podgórnego Tadeusz Czajka. - Zaznaczam, że podczas wyborów nigdy nie startowałem z list partyjnych ani też nie korzystałem z partyjnego poparcia. W Ruchu Społeczno -Samorządowym Bezpartyjni- Wielkopolska są ludzie o różnych poglądach a łączy ich idea samorządności. Takie jest kryterium przynależności.

O ile osoby rozczarowane swoimi macierzystymi partiami rozumiem, to farbowanych lisów i przebierańców już nie. Będzie zapewne bardzo trudno zweryfikować  kto rzeczywiście jest za, a kto tylko chce skorzystać na popularności ruchu. Szkoda by było zmarnować tą ideę, która w moim odczuciu może sporo dobrego wnieść do życia politycznego naszego kraju.

Agnieszka Wilczyńska

Bezpartyjni w Tarnowie Podgórnym 23.09.2017
Kategoria: