Inauguracja nowego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowie Podgórnym działa już 8 lat. Patronat nad jego działalnością objął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie patronat naukowy sprawuje prof. Zw. Dr hab. Agnieszka Cybal- Michalska z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM.

Członkami Stowarzyszenia są głównie seniorzy zamieszkujący w naszej gminie – ponad 200 osób, ale nie tylko. Wykłady i zajęcia odbywają się w szkoła na terenie gminy oraz w innych obiektach np. hali OSIR w Tarnowie Podgórnym lub Tarnowskich Termach. Członkowie stowarzyszenia biorą udział w różnych organizowanych specjalnie dla nich zajęciach np. nauki języków obcych, sportowych, kulinarnych, komputerowych. Raz w miesiącu jest organizowana wycieczka.

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2017/2018, która odbyła się 4 października w Centrum Kultury w Przeźmierowie wyświetlono prezentację o dotychczasowej działalności tarnowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wręczono legitymacje nowym członkom oraz  tytuły kryształowego studenta (dla osób które aktywnie uczestniczą w zajęciach od 5 lat). Były także podziękowania i odśpiewano hymny studentów.

Skoro jesteśmy na Uniwersytecie, nie mogło zabraknąć wykładu inaugurującego, który niezwykle ciekawie wygłosiła prof. dr hab. Anna Piotrowicz z Zakładu Frazeologii i Kultury Języka Polskiego UAM „To samo, a jednak coś innego, czyli jak zrozumieć, o czym mówią poznaniacy”.

„Wisienką na torcie” uroczystości był występ artystyczny, który przygotowała Fundacja „Nigdy nie jest za późno” wraz członkami Uniwersytetu III Wieku, OSIR Dance Studio Tarnowo Podgórne i partnerami. Występ wyjątkowy. Na scenie spotkały się mianowicie wszystkie pokolenia tarnowian, Ci najmłodsi i Ci najstarsi. Efekt przeszedł oczekiwania! Jak to określiła jedna z pań „petarda”! Z przyjemnością patrzyło się na osoby, którym się chce, które wybierają aktywne życie i zarażają pozytywną energią wszystkich wokół.

Jeśli wszystkie spotkania naszego Uniwersytetu tak wyglądają, to sfałszuję metrykę i zapisze się na zajęcia. To co zobaczyłam wczoraj w Przeźmierowie utwierdziło mnie w przekonaniu, że nie ma rzeczy niemożliwych i tylko od nas zależy jak będzie wyglądało nasze życie. Szacun i ukłony!

Video - część artystyczna: https://youtu.be/gpvT6Rw4qCk 
Video – uroczystość w pigułce: https://www.youtube.com/watch?v=SVvLXbb_ZPw&t=103s

Agnieszka Wilczyńska

Inauguracja nowego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Kategoria: