Mistrzostwa Świata w Kręglarstwie w 2020 roku w Tarnowie Podgórnym

Już za trzy lata w naszej gminie zostaną zorganizowane Mistrzostwa Świata w Kręglarstwie w trzech kategoriach wiekowych. To jak dotąd największa – międzynarodowa impreza w naszej gminie.

W ubiegłym roku na terenie gminy organizowano Ogólnopolskie Igrzyska LZS, które były niejako sprawdzianem przed większą imprezą.

- Sport w naszej gminie jest mocny i  dobrze postrzegany w kręgach Ministerstwa Sportu. – Na ostatniej sesji 24.10 opowiadał Bernard Broński, szef gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. – Należałoby zorganizować imprezę sportową w dyscyplinie, która tu wiedzie prym. Mistrzostwa Europy w kolarstwie kosztują 5 mln zł i nie jesteśmy w stanie temu podołać. Drugą dyscypliną, w której jesteśmy bardzo dobrzy są kręgle.

Organizatorem Mistrzostw jest Polskie Związek Kręglarski. Tarnowo Podgórne będzie gospodarzem.

Przypomnijmy, że kręgielnia klasyczna VECTOR powstała w Tarnowie Podgórnym w 2000 roku i Mistrzostwa będą organizowane w 20 rocznicę jej wybudowania i zaistnienia kręgli w naszej okolicy. Przez te 20 lat nasza gmina doczekała się zbudowania bardzo silnej sekcji kręglarskiej i świetnych zawodników, którzy regularnie wygrywają imprezy na szczeblu nie tylko krajowym.

Podczas tegorocznych wyborów, które odbyły się w tym roku w Dettenheim w Niemczech, kandydatura Tarnowa Podgórnego jako gospodarza Mistrzostw Świata w Kręgarstwie w 2020 roku została zaakceptowana jednogłośnie (27:0).

Władze światowej Federacji już dwukrotnie odwiedziły gminę.

Koszt organizacji imprezy szacuje się na 700 tys. zł, z czego gmina musiałaby wydać około 300 tys. zł. Resztę dołożą sponsorzy, Urząd Marszałkowski, Ministerstwo Sportu itd.

Przez dwa tygodnie przez gminę przewinie się 400 -500 zawodników oraz może nawet tysiące kibiców.

Tory (kręgielnia) zostaną wynajęte i zbudowane w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Rada Gminy zaakceptowała organizację imprezy. Do Wieloletniej Prognozy Finansowej wprowadzono odpowiednią pozycję.

Największą konkurencję dla naszych zawodników stanowią reprezentanci Bałkanów, Niemiec oraz Austrii.

Agnieszka Wilczyńska

Mistrzostwa Świata w Kręgarstwie w 2020 roku w Tarnowie Podgórnym
Kategoria: