Co słychać jesienią w Cafemama?

Wczesną jesienią przy stole (jak to bywa w Cafemama) dość smakowicie zastawionym, Panie miały okazję zgłębić nowe tematy. Po wakacjach kolejny sezon Cafemama  otworzyła prelekcja na temat prawidłowego żywienia małych dzieci.  Naszym specjalistą  była p. Magdalena Lutomska z firmy Meet Me Poznań, dietetyk z pasją, która prowadzi m. in. inicjatywy prozdrowotne w Baranowie. W ramach tematyki wspierania odporności podjęłyśmy zagadnienie „domowej apteczki” oraz ziołolecznictwa ze specjalistą p. Ireną Brańką. Obie zaproszone Panie stworzyły nam możliwość indywidualnej rozmowy na nurtujące kwestie. Kolejne tematy „pielęgnacyjne” zaplanowane są na zimę, wtedy też będzie możliwość odbycia kolejnych konsultacji z zaproszonymi specjalistami POZ.

Nieformalny klub mam maluszków powitał nowe uczestniczki spotkań, nowo narodzone dzieci oraz  mamy, którym towarzyszyłyśmy, także w czasie oczekiwania na narodziny kolejnego dziecka. W październiku odbyły się spotkania, poświęcone tematyce wychowawczej, pod hasłem kreatywnego wspierania rozwoju dzieci. Rozmawiałyśmy przede wszystkim o czasie „aktywności” maluchów.  Jak tworzyć przestrzeń do zabawy? Naszym gościem był p. Marek Tłuczek, przedstawił nam informacje odnośnie materiałów, z których wykonywane są zabawki, mówiliśmy o bezpieczeństwie dzieci podczas zabaw zabawkami. Przy okazji poznałyśmy historię Bigjigtoys. Podczas kolejnego spotkania ekspertkami byłyśmy my same. Rozmowa o animowaniu czasu dzieciom jest pretekstem do podejmowania kolejnych wątków. One otwierają nas na spotkanie z zaproszonym psychologiem, autorką wielu publikacji, książek i pomocy edukacyjnych, pracującą m.in. w poradni Hipokampus, p. Natalią Minge. Wspieranie dzieci w ich rozwoju omawiamy w dalszym ciągu podczas spotkania z pedagogiem p. Anną Grządzielską z poradni Wysypa Zmian. Naszym tematem głównym była nauka czytania, w drugiej części spotkania także poruszyłyśmy wątek „pereł”, „wież” oraz  innych wynalazków, które rozwijają wyobraźnię matematyczną.

W listopadzie spotkamy się z p. Andrzejem Kocem, coachem i trenerem umiejętności wychowawczych. Przed nami warsztaty DIY już w atmosferze przedświątecznej i grudniowy prezent - niespodzianka dla uczestniczek spotkań.

Z uwagi na zainteresowanie Pań i Panów spotkaniami, Cafemama ma szansę rozwinąć się w ramach projektu „Cafemama nowa”, zgłoszonego do Budżetu Inicjatyw Obywatelskich. W 2018 roku, jeśli mieszkańcy gminy zagłosują on-line lub bezpośrednio w urzędzie na ten projekt, więcej osób będzie mogło skorzystać z dofinansowanych warsztatów dla rodziców maluchów oraz indywidualnych sesji, a to m. in. dzięki zaproszeniu do współpracy animatorek i opiekunek dla dzieci w wieku 2-6.

Póki co, pijemy przedpołudniową kawę odstawioną w bezpiecznej odległości od niemowląt i tuptusiów, cafemamująca Mama korzysta z bezpiecznego miejsca otwartego na dialog i różne perspektywy. Wiele już wiemy, a dzieci nieustannie inspirują do poszukiwania pomysłów i sposobów reagowania na nieoczywiste sytuacje. Zapraszam do wspólnej przygody.

Agata Banasiak

Co słychać jesienią w Cafemama? Fot. ABB
Kategoria: