Przeźmierowo na gazie

W nocy (26.01.2018) doszło do wybuchu gazociągu przy ul. Grunwaldzkiej w Murowanej Goślinie. Pożar strawił mieszczące się od niego w odległości 20 metrów cztery budynki. W akcji gaszenia brało udział prawie 50 jednostek straży pożarnej. Na szczęście obyło się bez ofiar. Przyczyny wypadku nie są jeszcze znane.

Gdy czytałam informacje na temat pożaru, zaczęłam się zastanawiać, co jest pod ziemią w naszej okolicy. Czy wiemy jakie instalacje, choćby gazowe, są za granicami naszych działek?

Na stronie www.gaz-system.pl, Operatora Gazociągów Przesyłowych w Polsce znalazłam mapę, z której wynika, że przez naszą gminę, z Grodziska Wlkp. przez Przeźmierowo, Swadzim do Rokietnicy biegnie gazociąg wysokiego ciśnienia.

Budowa gazociągu podlega przepisom prawa budowlanego. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 26 kwietnia 2013 roku do ustawy Prawo budowlane określa szczegółowo warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe. W szczególności dotyczy to zabezpieczenia rurociągu specjalną powłoką antykorozyjną oraz prób wytrzymałości i szczelności gazociągu przed oddaniem do eksploatacji.

Awarie gazociągów mają miejsce niezwykle rzadko, raczej nie ma się czego bać. Ale warto wiedzieć co w naszej okolicy jest zakopane pod ziemią.

Agnieszka Wilczyńska

Przeźmierowo na gazie
Kategoria: