Przebudowa szkoły w Przeźmierowie jeszcze w tym roku

29 stycznia odbyło się spotkanie Wójta Gminy Tarnowo Podgórne ze społecznością Przeźmierowa w sprawie przebudowy szkoły podstawowej.

Na spotkanie przybyło 120 osób, głównie rodziców i pracowników szkoły.

Najpierw w prezentacji multimedialnej przedstawiono koncepcję przebudowy budynku, następnie Pani dyrektor mówiła na temat organizacji placówki podczas remontu. Na koniec zadawano pytania. Prezentacja i wyjaśnienia Wójta oraz Pani Dyrektor były na tyle precyzyjne, że pytania dotyczyły raczej mniej istotnych dla całości budowy szczegółów, np. czy można jeszcze zmienić kolor elewacji; czy można otworzyć bramę z drugiej szkoły albo czy hałas z budowy nie będzie zbyt uciążliwy.

Jaka będzie nowa stara szkoła w Przeźmierowie? 

Najstarsza część szkoły (od ul. Ogrodowej) zostanie wyburzona, na jej miejscu powstanie nowy, większy obiekt.
Początek budowy zaplanowano na wakacje tego roku. Z końcem roku szkolnego ma rozpocząć się rozbiórka. Wtedy odbędą się najbardziej hałaśliwe prace.
Całość przebudowy szacowana jest na 15 mln zł i ma trwać 18 miesięcy (do początku 2020 roku). Bez względu na wynik tegorocznych wyborów inwestycja będzie się toczyć.

Budynek będzie nowoczesny, dostosowany do obecnych potrzeb edukacyjnych. Ma parterze (powierzchnia 1 767 m2) będzie 5 sal lekcyjnych z zapleczami i sanitariatami  oraz aula (na wysokość dwóch kondygnacji, wielkość porównywalna z Centrum Kultury), na piętrze także 5 sal lekcyjnych z zapleczami i niezbędną infrastrukturą (powierzchnia użytkowa1 072 m2). Wejście główne mniej więcej w tym samym miejscu co obecnie. W nowej części nie zaplanowano szatni, dzieci będą miały szafki.
Na patio będzie przyjazna przestrzeń dla dzieci i młodzieży z placem zabaw.
Podczas budowy dla młodszych klas zostanie zaadoptowany budynek w głębi (przy boiskach), który jest obecnie w zarządzaniu Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dostawione zostaną kontenery (nowocześnie zaadaptowane na sale lekcyjne), co łącznie w tej przestrzeni da 8 sal lekcyjnych. Tam też będzie przeniesiona świetlica. Starszaki, nie będą razem z młodszakami. Nie będzie dwuzmianowości.

W drugim etapie zostanie wykonana termomodernizacja starej części i dostosowanie elewacji do nowej części.

Zebrani, na pytanie: czy budujemy, gremialnie odpowiadali TAK. Odniosłam wrażenie, że Wójt szuka potwierdzenia u zebranych dla dawno już podjętych decyzji. Cieszy jednak, że przeprowadzono takie konsultacje i dopuszczono do projektowania/ konsultowania stronę społeczną.

Zapis video ze spotkania na naszym profilu w portalu facebook.com i niebawem na yuotube.com.

Poniższe zdjęcia zostały zrobione na spotkaniu, dlatego nie są najlepszej jakości. Niebawem postaramy się opublikować grafiki w lepszej rozdzielczości.

Agnieszka Wilczyńska

Przebudowa szkoły w Przeźmierowie jeszcze w tym roku
Kategoria: