Solczanie uświetnią Kaziuki

Sala widowiskowa Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym pękała w szwach, występ Solczan zachwycił, wzruszył i rozczulił. Pełnię możliwości grupa z Rejonu Solecznickiego mogła pokazać dopiero w Sali Wielkiej CK ZAMEK. Tak było w 2008 roku. Po dekadzie Solczanie powrócą do gminy Tarnowo Podgórne, by wystąpić w nieistniejącym wówczas nowoczesnym budynku Centrum Kultury Przeźmierowo. Koncert zapowiada się ekscytująco.

Okazja do zaproszenia zespołu z Litwy jest ta sama, co wówczas  – tradycyjne Kaziuki, czyli impreza której korzeni doszukać się można aż 400 lat temu w Wilnie. Dziś nie tylko na obszarze Litwy, ale i wielu miast Białorusi i Polski (Poznań, Szczecin, Białystok) odbywają się kaziukowe koncerty i kiermasze.

Zespół Pieśni i Tańca „Solczanie” powstał w 1987 roku w Solecznikach. Początkowo składał się tylko z chóru. Z biegiem lat powiększył się o kapelę i grupę taneczną. Obecnie liczy około 60 osób w wieku od 18 do 65 lat. W dorobku grupy można doliczyć się 500 koncertów na Litwie, w Polsce, w Niemczech, Czechach, na Białorusi i Ukrainie.

Repertuar zespołu to głównie tańce i pieśni z okolic Wileńszczyzny i różnych regionów Polski. Program obejmuje unikalne pieśni oraz obrzędy i zwyczaje ludowe, w tym efektowne widowisko weselne i obrazek „Kiermasz kaziukowy”. Grupa wykonuje także pieśni patriotyczne, religijne i biesiadne. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Barbara Suckiel, choreografami są Bożenie Danele i Liliana Malinowskaja, kierownikiem kapeli – Gienadij Afansjew, a prezesem Solczan jest Regina Sokołowicz.

Na Kaziuki z Solczanami w roli głównej zapraszamy w sobotę, 3 marca o godz. 16.00 do Centrum Kultury Przeźmierowo. Wstęp wolny.

Jarek Krawczyk

Solczanie uświetnią Kaziuki 2018