98 rocznica poświęcenia Kościoła w Lusowie

Na 24 czerwca 1918 roku datuje się poświęcenie obecnego kościoła parafialnego pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Ap. w Lusowie.

Poświęcenia dokonał w roku 1918 arcybiskup Edmund Dalbor, późniejszy kardynała i Prymas Polski. Z dawnej, drewnianej świątyni, w której modlili się mieszkańcy pozostała tylko Kaplica Patronów, czyli prezbiterium poprzedniego kościoła. Nawa główna i nawa Matki Bożej zostały zbudowane w latach 1913-1916 i właśnie 24 czerwca 1918 roku poświęcone na służbę Bożą.

Z dokumentów wizytacji kanonicznej biskupa Franciszka Ksawerego Rydzyńskiego z lat 1777-1784 dowiadujemy się, że kościół w Lusowie wybudowano w 1244 roku. Parafię utworzono na mocy dekretu erekcyjnego z dnia 15 lipca 1288 roku. Prawdopodobnie kościół nosił imię Jakuba Apostoła Starszego. Z biegiem lat drewniany kościół uległ zniszczeniu, a na jego miejscu wybudowano nowy kościół z palonej cegły. Został on konsekrowany w 1499 roku. Dokumenty z 1510 roku podają, że była to świątynia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Św. Jakuba Apostoła i Św. Jadwigi.

Wzmianki z 1695 roku mówiły, że była ona całkowicie zrujnowana, a cały kościół opisywano jako „podupadający”. Z owego XV -wiecznego kościoła pozostało gotyckie prezbiterium ze sklepieniem gwiaździstym i łukiem tęczowym, które stanowi dziś kaplicę pod wezwaniem patronów kościoła, ustawioną poprzecznie do nawy głównej. W kaplicy znajdują się niedawno odrestaurowane grobowce rodziny Kierskich z XVII wieku. . Gotycka świątynia z biegiem lat również uległa zniszczeniu. W 1913 roku, pomimo niesprzyjającej sytuacji politycznej, ówczesny proboszcz Ignacy Serdecki zaczął rozbiórkę większości starego kościoła i budowę zachodniej, o wiele większej, neogotyckiej części kościoła, którą zakończono w 1916 roku. Kościół przybrał wówczas formę budynku, którą zachowano do dziś.

Historycy twierdzą, że budynek kościoła w Lusowie w owych czasach miał formę „zwartego, wydłużonego wnętrza z poligonalnym, jednolitym zamknięciem chóru”. Była to kompozycja przestrzenna charakteryzująca się takimi samymi cechami, co kościoły z Górnego Palatynatu, Górnej Saksonii i Łużyc.

 

Na podstawie www.lusowo.pl

98 rocznica poświęcenia Kościoła w Lusowie
Kategoria: