Centrum Inicjatyw Rodzinnych Lusówko

22 maja otwarte zostanie drugie w Polsce Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Powstaje w Lusówku. Pomysłodawcą utworzenia nowej instytucji jest ks. Adam Przewoźny – proboszcz Parafii pw. św. Rity.

Centrum oficjalnie zacznie działać już 22 maja. „Do Lusówka sprowadza się coraz więcej rodzin z dziećmi, wielu rodziców, żeby wziąć udział w ciekawym wydarzeniu, musi jechać do Tarnowa Podgórnego lub Przeźmierowa. Chcę stworzyć prorodzinną ofertę na miejscu.  Kilka tygodni trwały prace nad wstępnym projektem  koncepcji CIR Lusówko. W minioną środę otrzymałem  dokument na piśmie. Jego autorką jest Elżbieta Lachman – pomysłodawczyni pierwszego w Polsce Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Poznaniu. Była też współautorką pięcioletniej koncepcji działania tej jednostki. Teraz będzie swoją wiedzą i pomysłami wspierać Lusówko.” - mówi ks. Adam Przewoźny.

Założycielem instytucjonalnym jest Fundacja Róża św. Rity, która oczekuje na rejestrację w sądzie. Do współtworzenia CIR Lusówko zaproszeni są wszyscy mieszkańcy, firmy, organizacje pozarządowe i władze. Na nowy adres mailowy – cirlusowko@gmail.com każdy może przysłać swoje propozycje i pomysły. W centrum dla rodzin ma pojawić się ciekawa oferta spędzania czasu wolnego od pracy. Będą wydarzenia kulturalne, sportowe oraz integracyjne dla dorosłych i dzieci.  Pierwszym z nich będzie Dzień Królowej Mamy, który z lokalnymi przedsiębiorcami zostanie zorganizowany 27 maja.

Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Lusówku będzie miało siedzibę w domu parafialnym przy ul. Dopiewskiej 11. Już dzisiaj do dyspozycji dzieci są tam stoły do ping ponga i gry planszowe.

Z drugiego w kraju Centrum Inicjatyw Rodzinnych cieszy się Elżbieta Lachman. „Z radością obserwuję rozwój CIR-u w Poznaniu. Od początku jego funkcjonowania, przy różnych okazjach,  zachęcam liderów lokalnych społeczności do zakładania podobnych instytucji. Rodzina powinna być w centrum uwagi. Prawie 90 procent młodych Polaków, chce mieć udane życie rodzinne i to   między innymi do nich trzeba wychodzić z nowymi propozycjami. Parafia Lusówko liczy aktualnie ponad 3 tys. osób  i dynamicznie się rozwija. Mieszkańcy poszukują informacji oraz ofert dla siebie i swoich dzieci. Ks. Adam Przewoźny ma wizję i chociaż znam go krótko, to już widzę, że łącząc ludzi, zrealizuje swoje śmiałe zamiary.” - mówi Lachman. 

Do 22 maja powstanie koncepcja funkcjonowania CIR Lusówko z planem na dwa lata. Wiedza zdobyta przez Elżbietę Lachman podczas  wizyt studyjnych w Niemczech i tworzenia poznańskiej instytucji dla rodzin ma zaprocentować w gminie Tarnowo Podgórne. Z nowego pomysłu księdza proboszcza już cieszy się kilka mam dzieci komunijnych. Format i skala działań Centrum przy Dopiewskiej będzie dostosowana do wielkości i charakteru miejscowości. Do życia powołana zostaje nowa instytucja, która ma ułatwić i uatrakcyjnić życie rodzinom.  

Materiał nadesłany

Centrum Inicjatyw Rodzinnych Lusówko
Kategoria: