GKS Tarnovia - nowy sezon w nowych realiach

Obecne rozgrywki powoli zmierzają do końca, co oznacza nieuchronne nadejście reformy czwartej ligi wielkopolskiej. Czy Tarnovia spadnie do nowej ligi międzyokręgowej? A może czekają nas wyjazdy do Ostrowa Wlkp. (150 km) i Kępna (200 km)? O co w tym wszystkim chodzi?

Mieszko Gniezno pewnym krokiem idzie po mistrza naszej ligi. 24 mecze, 22 wygrane, 2 remisy, 0 porażek. Ich dominacja jest niepodważalna i raczej nic nie może stanąć na przeszkodzie do zajęcia pierwszego miejsca. Jednak nawet tak imponujące wyniki nie zagwarantują awansu do III ligi. Wygranie rozgrywek daje tylko i aż awans do barażu, gdzie będzie czekać zwycięzca grupy południowej. Niemal na pewno będzie to Victoria Września.

Zatem dziś mamy dwie czwarte ligi wielkopolskie - północną (Tarnovia) i południową. W każdej występuje 16 zespołów, a o awansie na wyższy poziom decyduje baraż. Wielkopolski Związek Piłki Nożnej postanowił to zmienić i stworzyć jedną, ogólnowojewódzką IV grupę, składającą się z 20 drużyn. Co to oznacza dla klubu z Tarnowa Podgórnego?

Przede wszystkim nerwy do końca. Niepewność. W dwóch grupach mamy teraz łącznie 32 zespoły. Do tego należy doliczyć ewentualnych spadkowiczów z III ligi (z Wielkopolski, np. Górnik Konin) i zespoły awansujące z klas okręgowych. Sytuacja może się zmieniać z kolejki na kolejkę. Kto zostanie? Kto spadnie? Spójrzmy na symulację przeprowadzoną przez ​Wydział Gier i Ewidencji Wielkopolskiego ZPN na dzień 23 kwietnia.

Z powyższej tabeli jasno wynika, że z 32 drużyn utrzyma się tylko 12 - po 6 najlepszych z obu grup. Do tego 6 najlepszych z klas okręgowych, zespół spadający z III ligi i ten, który przegra baraż o awans. Wniosek jest jasny, IV liga wielkopolska stanie się niezwykle mocna. Ale żeby w niej zagrać, najpierw trzeba się utrzymać.

Symulacja WZPN zakłada, że GKS Tarnovia wystąpi w IV lidze wielkopolskiej. Według obecnych założeń wszystkie zespoły z miejsc 7-16 spadają, co nie jest dla nas dobrą wiadomością. Po 24. kolejkach zajmujemy 3. miejsce z dorobkiem 44 punktów. Do końca sezonu wszyscy rozegrają jeszcze 6 spotkań, co może dać 18 punktów. Dziś na 7. miejscu - pierwszym spadkowym - jest Nielba Wągrowiec, która zgromadziła 37 punktów. To tylko 7 punktów różnicy. Dalej Grom Plewiska i Sparta Oborniki po 33 punkty (11 punktów różnicy).

Terminarz Tarnovii jest dość wymagający. 1 maja zgarniamy walkowera - Orły Pniewy wycofały się z rozgrywek. Następnie 5 maja mamy wyjazd do Łobżenicy na mecz z Pogonią (14. miejsce) i niezwykle trudny mecz z Mieszkiem Gniezno u siebie (12 maja). Później 19 maja wyjazd do Dopiewa (12. miejsce), 25 maja wyjazd do Wągrowca na mecz z Nielbą (7. miejsce) i kończymy u siebie 2 czerwca z Spartą Oborniki (9. miejsce). Tym samym dwa ostatnie mecze gramy z bezpośrednimi rywalami do utrzymania, a wcześniej mecz z zespołem, który nie przegrał ani jednego spotkania w lidze. Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku, gdzie umieszczamy aktualne informacje o wynikach w lidze - www.facebook.pl/GKSTarnovia.

Projekt współfinansowany przez Gminę Tarnowo Podgórne.

Jakub Brodewicz

GKS Tarnovia - nowy sezon w nowych realiach
Kategoria: