Nowy Krzyż na Starym Cmentarzu

Stary, ponad stuletni krzyż, został odrestaurowany przez Jerzego Starostę w ramach prac związanych z odbudową cmentarza w czerwcu 1997 roku. Mimo starannej pracy, nie wytrzymał warunków atmosferycznych, jego poprzeczna belka próchniała i od czasu do czasu odpadała fragmentami na ziemię.

Inicjatywę postawienia nowego krzyża podjął pastor Parafii Ewangelicko Augsburskiej z Poznania - ks. Marcin Kotas. Do swojego pomysłu przekonał dyrekcję, wychowawców i podopiecznych Zakładu Poprawczego w Grodzisku Wielkopolskim. Dla nich było to kolejne zadanie na rzecz ratowania od zapomnienia starych cmentarzy ewangelickich (niemieckich i olenderskich), znajdujących się wokół Grodziska Wielkopolskiego. Prace te wykonują od lat, porządkując cmentarze, na niektórych odbudowując fragmenty murów czy bram oraz stawiając wykonane przez siebie krzyże. W tym pięknym ekumenicznym dziele towarzyszy im duchowo pastor poznańskiej parafii.

W ubiegłym roku, podczas uroczystości odsłonięcia kolejnego krzyża w Kąkolewie (gmina Grodzisk Wlkp.), pastor Marcin Kotas wspomniał o potrzebie nowego krzyża na cmentarz w Tarnowie Podgórnym. Prośba została podjęta. Przedstawiciele Zakładu byli jesienią ubiegłego roku na cmentarzu  w Tarnowie Podgórnym  na wizji lokalnej i zrobili pomiary. Zakład pozyskał od ofiarodawcy - Firmy Dąbex Sp. z o.o. Sp. Kom. z Grodziska Wielkopolskiego dębowy budulec. We własnej pracowni stolarskiej krzyż został wykonany przez wychowanków i pracowników Zakładu i w dwóch elementach przywieziony 13 kwietnia na miejsce. Podnośnik do zdemontowania starego krzyża i zamontowania nowego bezpłatnie użyczyła Firma Henryki i Pawła Korbanek.

I tak, stary cmentarz ma nowy krzyż, być może na kolejne 100 lat.

Wszystkim, którzy włączyli się do tego dzieła przekazuję wyrazy szacunku i podziękowania.

Kazimierz Szulc, materiał nadesłeny

Nowy Krzyż na Starym Cmentarzu
Kategoria: