Festyn na otwarcie pałacu w Jankowicach

13 maja w wielkim stylu otwarto uroczyście pałac i park w Jankowicach.

Choć zajęcia w Samorządowej Szkole Muzycznej, która ma siedzibę w pałacu trwają już dobre dwa miesiące, dopiero 13 maja zorganizowano festyn i uroczyste otwarcie obiektu.

Tak jak na Tarnowo przystało, impreza była zorganizowana z pompą i licznymi atrakcjami. Nawet Msza Święta, inaugurująca wydarzenie była dłuższa niż zwykle. Było także przecięcie wstęgi pod okiem wszelkich lokalnych mediów i niezliczona liczba atrakcji.

Można było zwiedzać sam pałac, brać udział w wycieczkach z przewodnikiem, korzystać z atrakcji, które zorganizowały gminne instytucje i organizacje pozarządowe. Były przemówienia, występy adeptów szkoły muzycznej, przedstawienia dla dzieci, czy nieśmiertelne i zawsze popularne wśród dzieci dmuchańce. Było też jadło i popitka. Wszystko czego na festynie zabraknąć nie może.

Na koniec zaś przygotowano specjalny pokaz mapingu na elewacji pałacu.

Impreza bardzo udana. Pogoda dopisała. Do Jankowic przybyło sporo ludzi. Miejsce do organizowania takich imprez jest idealne. Spora, zalesiona przestrzeń, dobrze zagospodarowane miejsca dla dzieci. Plac zabaw z miniparkiem linowym to chyba najciekawszy plac zabaw w całej gminie.

Wciąż mam wątpliwości czy naszą gminę stać na realizację inwestycji nie pierwszej potrzeby. Na około, remont pałacu, parku, oficyny, drogi, kosztował ponad 25 mln zł. Z drugiej jednak strony, gdyby nie samorząd, pałac pewnie stałby i niszczał lub trafiłby w ręce prywatne i mieszkańcy nie mieli by z niego żadnego pożytku. Rewitalizacja, choć kosztowała sporo, daje wartość na lata. Dziś w obiekcie uczą się dzieci w szkole muzycznej, ma swą siedzibę także Centrum Inicjatyw Senioralnych. Po spacerze po pomieszczeniach pałacu mam pewność, że te dwie grupy społeczne na pewno wykorzystają daną im przestrzeń dobrze. Park jest otwarty i dostępny dla wszystkich.

Dobrze, że pałac znajduje się w tak bogatej gminie. W każdej innej prawdopodobnie zostałby skazany na ruinę lub sprzedaż. Większość samorządów w pierwszej kolejności buduje drogi czy kanalizację, dopiero na końcu zajmuje się pomnikami.

Film z imprezy: https://youtu.be/n61KTIuunRY

Agnieszka Wilczyńska

Festyn na otwarcie pałacu w Jankowicach
Kategoria: