Porozumienie dla dobra Jeziora Kierskiego

Gminy: Rokietnica i Tarnowo Podgórne oraz Rady Osiedli: Krzyżowniki - Smochowice i Kiekrz, podpisały 21 maja w Urzędzie Gminy Tarnowo Podgórne Porozumienie o współdziałaniu na rzecz dobra Jeziora Kierskiego.

Jezioro Kierskie jest położone na granicy naszej gminy, Rokietnicy i Poznania. Za samo jezioro odpowiada Poznań, za tereny wokół, w tym jego zlewnię, odpowiedzialność ponoszą  inne gminy.

Póki co jezioro nie jest w najlepszej kondycji ekologicznej, winne temu mogą być wody wpływające do niego. W jeziorze jest sporo fosforanów. Zbiornik jest przepływowy, nie ma aktualnie skutecznej metody stopowania tego co do niego wpływa. 

Wspólne działania mają służyć przede wszystkim ochronie jeziora, ale także rozwojowi turystyki i infrastruktury.

Na spotkaniu przedstawiano kilka pomysłów zagospodarowania przestrzeni wokół jeziora oraz sposobów ochrony środowiska, między innymi budowy mola w Baranowie, ścieżki rowerowej wokół jeziora czy otwarcia plaży przy Kaskardzie.

W porozumieniu czytamy między innymi, że gminy będą współpracować w zakresie:
- ochrony środowiska obszaru jeziora Kierskiego;
- zwiększenia atrakcyjności turystycznej regionu jeziora;
- dążenia do współpracy międzygminnych służb ratunkowych;
- współpracy i promocji wydarzeń kulturalnych;

***

Idea słuszna. Miejmy nadzieję, że za porozumieniem pójdą także konkretne działania wykraczające poza informację na stronie internetowej urzedu o festynie na drugim brzegu.

Agnieszka Wilczyńska

Porozumienie dla dobra Jeziora Kierskiego
Kategoria: