Święto biegowe Bieg Lwa przyciągnęło tłumy

3 czerwca w Tarnowie Podgórnym odbyła się siódma już edycja Biegu Lwa. Impreza przyciągnęła blisko 1600 zawodników w biegach na 21 i 10 km, a wśród nich takich biegaczy jak Henryk Szost, Marcin Chabowski, Agnieszka Gortel-Maciuk, czy Dominika Stelmach.

Zawodom towarzyszył wielowymiarowy piknik rodzinny z biegami dzieci na czele, a także ciekawe zawody – pokazowy bieg na 100 m z udziałem czołowych polskich sprinterów – Sprint NOVOL oraz rywalizacja drwali - LION’S TROPHY. 

Główna rywalizacja odbyła się na dystansie półmaratonu. Z tropikalną aurą najlepiej poradził sobie Kenijczyk Cosmas Kyeva, który uzyskał czas 1:04:55. - Oczywiście jestem szczęśliwy, bo zwyciężyłem, ale czas nie jest za dobry ze względu na pogodę – jest za ciepło. Trasa jest dobra i szybka, ale pogoda jest zła – podkreślił na mecie zwycięzca. - Przez 10 km biegliśmy w grupie, po 10. km postanowiłem zerwać tempo, ruszył ze mną Abel Rop, ale od 14. kilometra biegłem już sam. To nie było jednak kluczowe, największy wpływ miała na mnie dzisiaj pogoda.

Najlepsi w półmaratonie (21 km):
1. MIJTUKU COSMAS  Kenia 01:04:55    
2. ROP ABEL KIBET Kenia 01:05:09         
3. CHABOWSKI MARCIN Wejherowo 01:05:42
9. GORTEL-MACIUK AGNIESZKA Chorzów 01:15:24

Najszybszymi reprezentami naszej gminy byli:
25. EL BAH ADAM Tarnowo Podgórne 01:24:17
166. BOCHNAK ANNA Lusowo 01:41:34

Bieg towarzyszący – Pogoń za Lwem po raz pierwszy odbył się na dystansie 10 km. Atestowana trasa przyciągnęła rzesze amatorów, ale zachęciła do startu także czołowych polskich biegaczy. Zdecydowane zwycięstwo odniósł rekordzista Polski w maratonie – Henryk Szost. Jego wynik to 30:45.

- Mój organizm bardzo szybko się odwadnia w takich warunkach i nie jestem w stanie tego zmienić. Na wielu imprezach to właśnie wysoka temperatura była główną przeszkodą w uzyskaniu wartościowego wyniku. Dzisiaj zacząłem ambitnie, po 2:55 pierwsze trzy kilometry, ale później temperatura odbierała moc, zacząłem się odwadniać, nogi się usztywniały, nie było luzu, który pozwalałby na szybkie bieganie. Druga sprawa to brak rywali, w zasadzie od pierwszego kilometra biegłem sam i musiałem się dodatkowo motywować, by napierać na wynik, a słońce i dość mocne powiewy wiatru odbierały energię – relacjonuje Henryk Szost, rekordzista Polski w maratonie. – Nie udało się dzisiaj „złamać” 30 minut, ale moim głównym celem są Mistrzostwa Europy w Berlinie, do których mam jeszcze 10 tygodni, więc gdybym teraz biegał poniżej 30 minut to myślę, że na ME nie miałbym co szukać, bo forma przyszłaby za szybko.

Najlepsi w Pogoni za Lwem (10 km)
1. SZOST HENRYK Muszyna 00:30:45
2. OCHAL PAWEŁ Bydgoszcz 00:31:54
3. MAJORCZYK BARTOSZ Karczewo 00:33:23
9. STELMACH DOMINIKA Warszawa 00:37:29 

Najlepsi mieszkańcy naszej gminy:
30. KRAJEWSKI TOMASZ Lusowo 00:42:19
50. ŚWIĄTEK JULIA Chyby 00:44:14

Wyniki sztafety:
1. SP BARANOWO  01:14:20
2. SP 2 TARANOWO 01:34:14
3. REHAU BSC 01:37:19

Powyższe wyniki pochodzą z http://live.sts-timing.pl.

W Biegu Lwa udział wzięli także jedenastu niepełnosprawnych sportowców – podopiecznych Stowarzyszenia TARSON wraz z wolontariuszami.

Podczas niedzielnej imprezy odbyły się także zawody dla dzieci i młodzieży – Bieg Lwiątek, w którym w sześciu kategoriach wiekowych pobiegło blisko 1000 uczestników! Były także sztafety rodzinne na dystansie 3x400 m, a także Sztafety Szkolne i Firmowe, które rywalizowały na trasie półmaratońskiej.

Warto podkreślić, że Bieg Lwa to także kilkadziesiąt atrakcji zorganizowanych na EXPO Lwa, które dzieli się na różne strefy, m.in. sportu, artystyczne, zdrowia, relaksu. Tłumy, jakie odwiedziły EXPO świadczą o tym, że pomysły firm z Gminy Tarnowo Podgórne są strzałem w dziesiątkę.

Mnóstwo emocji towarzyszyło zawodom drwali – LION’S TROPHY, a także przejażdżkom na torze offroad – na kładach Polaris. Dopełnieniem imprezy był koncert zespoły Brodacze Live Act, który trwał w trakcie zawodów i dodawał biegaczom energii na ostatniej prostej oraz Zlot Food Tracków z pysznymi przekąskami.

 - To, co zrobili mieszkańcy Tarnowa jest nie do ogarnięcia:) woda, kurtyny, jeszcze trochę i zapraszali by do domu pod prysznic:) najlepsza organizacja w Polsce!!!! Dziękuję!!! – na jednym z portali społecznościowych komentował Pan Kuba, uczestnik zawodów.

Wyniki zawodów znajdują się: http://live.sts-timing.pl/bl2018/.

Na podstawie przesłanych materiałów

Święto biegowe Bieg Lwa przyciągnęło tłumy
Kategoria: