Umowa na budowę szkoły w Przeźmierowie

Nasz Pan Wójt jest ostatnio bardzo aktywny w mediach społecznościowych, a zwłaszcza na Facebooku. Na swoim profilu publikuje informacji prywatne np. o zbiorach ogórków w przydomowym ogródku, ale i oficjalne – jak podpisanie umowy na przebudowę szkoły w Przeźmierowie. Na oficjalnym profilu gminy w tym serwisie czy też na stronie internetowej urzędu, takich informacji nie znajdziemy.

15 czerwca Pan Tadeusz Czajka na swym profilu opublikował informację:
Umowa na przebudowę Szkoły Podstawowej w Przeźmierowie podpisana!!!
Koszt: 14 mln złotych, 
Termin realizacji: 31 stycznia 2020r. 
Wykonawca, firma WEGNER deklaruje solidne i terminowe wykonanie.
Bardzo dziękuję Radnym za poparcie tegorocznego budżetu, szczególnie Panu Przewodniczącemu Grzegorzowi Leonhardowi, który jako jeden z 3 Radnych z Przeźmierowa (wraz z Jackiem Latosem i Henrykiem Witkowskim) zagłosował za budżetem, a tym samym za budową szkoły. Bez tego nie byłoby dziś tej umowy. Ponadto dziękuję wszystkim uczestnikom procesu projektowego. To jest praca zbiorowa!

Ponieważ Wójt ma w tym serwisie 2 127 znajomych (stan na 27.06.2018r.) pod postem wywiązała się dyskusja. Ponieważ jest ona dość ciekawa, pozwoliłam sobie skopiować jej fragment i zamieścić na tejże stronie (źródło: https://www.facebook.com/tadeusz.czajka.35) Pisownia oryginalna.

Dorota BarelkowskaOj nieładnie tak manipulować faktami... Budżet składa się z kilkuset pozycji. To nie tylko wydatki majątkowe ale też wydatki bieżące i dochody. Jakość wykonania inwestycji itd. Teza, że jeśli radny miał zastrzeżenia do budżetu, nie był za jedna, konkretna inwestycja jest nieprawdziwa! Calym sercem jestem za rozbudowa szkoły! To oczywiste. Chodziłam do tej szkoły, uczyly i uczą się tam moje dzieci. Dlatego zaangżowałam się w pracę projektowe. Uważam, że projekt jest najważniejszy. Wie to każdy kto budował dom. Gwarantuje sprawną budowę i funkcjonalny budynek na wiele, wiele lat. Dwa lata utrudnień i 14 mln. Warto zrobić to mądrze. Pierwszy projekt pozostawiał wiele do życzenia. Dlatego dziękuję pani Katarzynie, architekt z rady rodziców, która poświęciła wiele czasu i pracy na zaproponowanie lepszych rozwiązań. Zrobiła to z dobrej woli, a rozmowy nie były łatwe...ale udało się, układ funkcjonalny został zmieniony o 180 stopni. Teraz jest szansa, że ten najważniejszy budynek w Przeźmierowie, nie tylko dla uczniów, będzie cieszył nas wszystkich. Pelni nadziei, trzymamy rękę na pulsie bo to trudne zadanie ale wykonalne przy dobrej współpracy :)

Tadeusz CzajkaOj nieładnie tak zamiatać swoje błędy pod dywan. Ten post dotyczy głosowania nad budżetem na 2018 rok, a nie udziału w konsultacjach projektu szkoły. Dotyczy prawa i obowiązku, w którym radnego nie może zastąpić ani sołtys, ani dyrektor szkoły, czy pełnomocnik prawny. Głosowanie nad budżetem, to najważniejsza decyzja dla realizacji celów inwestycyjnych. Jednym z wiodących celów inwestycyjnych zapoczątkowanych przez ten budżet to BUDOWA SZKOŁY W PRZEŻMIEROWIE. Obok tego wiele innych zadań w Przeżmierowie - przebudowa ulic: Wrzosowa, Dolina, Leśna. Budowa kortów tenisowych, alejek na cmentarzu, dokończenie Parku Kanikowskiego i terenu rekreacyjnego przy ulicy Olszynowej oraz wiele niniejszych zadań. Docelowa wartość tych zadań to kwota ok. 30 mln złotych. To najlepszy budżet dla Przeżmierowa w tej kadencji, a najważniejszą inwestycją budowa szkoły - na dziś kwota 15 mln, a pewnie będzie jeszcze wymagało zwiększenia. Jak można być ,,całym sercem za rozbudową szkoły" i nie poprzeć takiego budżetu!
Biorąc pod uwagę, że poprzednie 3 budżety Pani popierała, wytłumaczenie może być tylko jedno - rok wyborczy.
I jeszcze jedno, gdyby Pani coś w tym budżecie nie odpowiadało, to mogła Pani wystąpić o zmianę składając konstruktywny wniosek. Jednak żadnego wniosku Pani radna Dorota Barełkowska nie złożyła.

Natalia Wudarska Szajkowska30 mln dla Przezmierowa z budżetu w którym jest 50 mln na inwestycje? To faktycznie dużo...

Dorota BarelkowskaOj panie wójcie...30 mln dla Przeźmierowa na 2018?! Skąd ta suma? Wydatki majątkowe na 2018 rok dla Przeźmierowa to kwota ok. 5,8 mln. 14,5 mln na szkołę jest rozłożone na 3 budżety ale nawet gdyby ująć to tak całościowo to nadal 18,8 mln…W swoim poście celowo usiłuje nas pan zdyskredytować, oczywiście zupełnie nie przedwyborczo... Radny głosuje nad całością budżetu i dodatkowo ocenia całokształt działalności organu wykonawczego. W myśl tej idei wyraziłam swoje wątpliwości w dyskusji o budżecie. Pana zdaniem to błąd...ale czy nie jest tak, że wszyscy Ci którzy nie zgadzają się w 100% z panem błądzą ;) 
I jeszcze jedno; całym sercem jestem za szkołą i pana kpiny tego nie zmienią. Środowisko szkolne, społeczne, w którym jestem, zabiega o to od przynajmniej 4 lat!

Tadeusz CzajkaDorota Barelkowska Tak, tak. Decyzje związane z budżetem na 2018 rok zaskutkuja wydatkami inwestycyjnym dla Przeżmierowa w kwocie blisko 30 mln. Na szkołę zapisalismy 15 mln, ale już dziś nie można podpisać wszystkich z tym zadaniem zwiazanych umów, bo kwota jest nie wystarczająca. Na najbliższej sesji będzie projekt zwiększenia. Inwestycje drogowe są w tym roku o około 50% droższe niż w ubiegłym, itd. 
Pierwsza wzmianka o modernizacji SP w Przeżmierowie ma miejsce w 2015 roku. Na mój wniosek to zadanie zostało wpisane do projektu Planu Rozwoju Lokalnego. Dopiero w 2017 roku zrodził się pomysł żeby starszą część budynku szkoły rozebrać i w tym miejscu zbudować nowy obiekt szkolny, poszerzając funkcje, m.in. o nowoczesną i obszerną aulę. 
I takie rozwiązanie zaakceptowałem, jednocześnie projektując finansowanie budżetowe. Głosowanie nad budżetem nie jest ,,oceną całokształtu działalności organu wykonawczego" - to jest przedmiotem sesji absolutoryjnej. Sesja budzetowa to debata i podejmowanie decyzji w zakresie planów finansowych gminy.

***

Moim zdaniem to bardzo dobrze, że Wójt utrzymuje stały kontakt ze swoimi wyborcami i lokalną społecznością. Media społecznościowe się do tego znakomicie nadają. Jednak martwi mnie fakt, że oficjalne bądź co bądź informacje dotyczące bardzo istotnych spraw dla gminy ukazują się nie w oficjalnych mediach i profilach, tylko na prywatnym Wójta.
Oczekiwałabym relacji z wmurowania kamienia węgielnego pod Warsztaty Terapii Zajęciowej w Tarnowie Podgórnym finansowanych z budżetu gminy (25.06.2018r) na głównej stronie www.tarnowo-podgorne.pl , a nie na prywatnym profilu Wójta. To samo z relacją z Gali Młode Lwy czy rozpoczęciu prac na drodze Lusowo – Tarnowo Podgórne.

Dodajmy, że profil Wójta jest publiczny. Wszystkie publikowane informacje są widoczne i nie ma ograniczeń w dostępie do nich.

Agnieszka Wilczyńska

Umowa na budowę szkoły w Przeźmierowie (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=307853799751738&set=pcb.307853869751731&type=3&theater)
Kategoria: