„Pieszo i aktywnie” na 100 – lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Z inicjatywy Marszałka Marka Woźniaka, organizatora centralnych obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Zarząd Województwa postanowił przekazać 1,5 mln złotych organizacjom społecznym, chcącym upamiętnić to wydarzenie. Jedno z wydarzen odbędzie się także u nas.

Na konkurs wpłynęło 99 wniosków. 57 z nich uzyskało pozytywną ocenę, w tym projekt „Pieszo i aktywnie odkrywamy historię Powstania Wielkopolskiego” złożony przez  Uczniowski Klub Sportowy ATLAS (Tarnowo Podgórne).

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym.
Celem realizacji zadania jest propagowanie zdrowego aktywnego stylu życia wśród uczniów i mieszkańców, na terenie Gminy Tarnowo Podgórne.
W ramach realizacji różnych form aktywnego wypoczynku, w szczególności wycieczek i rajdów, propagowane będą idee, miejsca i postaci Powstania Wielkopolskiego w związku z setną rocznicą wybuchu.
Jednocześnie Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym chce przybliżyć uczniom i mieszkańcom patrona szkoła. Projekt jest kierowany do następujących grup:
1. Grupy ok.150 uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym
2. Grupa ok. 30 osób mieszkańców i społeczności Gminy Tarnowo Podgórne.

Co się będzie działo?
1) 7 rajdów po Poznaniu z przewodnikiem PTTK dla uczniów LO im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym oraz mieszkańców i społeczności – w oparciu o propozycje wycieczek przedstawionych na stronie internetowej www.27grudnia.pl, w programie między innymi przemarsz na ulicami Poznania związanymi z Powstaniem oraz wykłady, spotkania i zwiedzanie miejsc pamięci.
2) „Podchody powstańcze” w Lusowie, celem których jest odnalezienie i zapoznanie się z punktami historycznymi związanymi bezpośrednio z Powstaniem Wielkopolskim. Każda grupa musi dotrzeć do muzeum Powstania Wielkopolskiego w Lusowie i znaleźć odpowiedzi na pytania związane z przebiegiem Powstania Wielkopolskiego w szczególności: ile walk miało miejsce na terenie gminy Tarnowo Podgórne, gdzie znajduje się wspólna mogiła powstańców, czym różnił się mundur gen. Józefa Dowbora Muśnickiego od munduru Stanisława Taczaka, ilu mieszkańców z gminy Tarnowo Podgórne brało udział w Powstaniu Wielkopolskim. Odnalezienie w poszczególnych salach muzeum ukrytych zadań, których prawidłowe odpowiedz będą hasłem krzyżówki o tematyce powstańczej. Finał nad Jeziorem Lusowskim: - międzygrupowe konkurencje sportowe (bieg w mundurze i z wyposażeniem).

Agnieszka Wilczyńska na podstawie https://bip.umww.pl/

„Pieszo i aktywnie” na 100 – lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Kategoria: