Skoda Bike Challenge za nami

Kibicowałam kolarzom na dystansie 50 kilometrów z moimi dziećmi na 8 kilometrze na rondzie w Zakrzewie. Zabraliśmy ze sobą aparat fotograficzny, ale i kołatki i wszelakie przeszkadzajki. Pozwoliłam dzieciom trąbić i krzyczeć do woli. To atrakcja w domu raczej zakazana, więc korzystali z niej skrzętnie. Pierwsi kolarze pojawili się na naszym horyzoncie już po 23 minutach od startu czyli około godz. 9.23, potem regularnie przejeżdżały kilkudziesięcioosobowe grupy, aż peleton się rozciągnął. Trasa z Zakrzewa wiodła dalej na Lusowo, potem Lusówko, Sierosław i powrót przez Zakrzewo, Dąbrowę i Skórzewo. Start i meta mieściły się przy stadionie przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu.

Ostatnia zawodniczka nie zdążyła jeszcze dojechać do naszego punktu obserwacyjnego, gdy w drodze powrotnej tuż obok nas byli już liderzy wyścigu przemierzający ostatnie kilometry do mety.

Na dystansie Family (11 km ulicami Poznania) triumfowała 12-letnia Gabriela Pustkowiak z Góry, na drugim miejscu zameldował się 13-letni Krzysztof Walczak na co dzień trenujący w Klubie Kolarskim Tarnovia w Tarnowie Podgórnym. Gratulacje!

W trzech głównych wyścigach wzięło udział ponad 3 400 osób, w całej imprezie – łącznie z dzieciakami 5 000.

Poniższe wyniki nie są jeszcze ostateczne, choć pochodzą z oficjalnej strony organizatora.

Zwycięzcy

120 km – najdłuższy dystans
1 STEFFENS ALEXANDER DIEßEN RADTEAM NIEMCY 02:45:33,66
2 GÖTZE DANNY VECKENSTEDT NIEMCY 02:46:34,19
3 KOZAL ARTUR MOSINA POLSKA 02:46:35,20

50 km
1 MIELA DAMIAN WROCŁAW POLSKA 01:14:07,44
2 ŁABIAK DARIUSZ RAWICZ POLSKA 01:14:35,49
3772 LEWEK DOMINIK POZNAN POLSKA 01:14:36,07

11 km – dystans Family
1 PUSTKOWIAK GABRIELA GÓRA POLSKA 00:19:20,24
2 WALCZAK KRZYSZTOF DĄBRÓWKA (KK TARNOVIA TARNOWO PODGÓRNE) POLSKA 00:19:20,43
3 STRZELECKI BARTOSZ GUBIN POLSKA 00:19:22,51

Nam się bardzo podobało!

Organizatorzy jednak w kolejnym roku muszą rozważyć pewne zmiany np. w sposobie informowania mieszkańców o imprezie. Z wpisów zamieszczonych w mediach społecznościowych wynika, iż pomimo, że o trasie wyścigu, zamkniętych ulicach i utrudnieniach w niedzielę informacje były znane i publikowane od ponad tygodnia, i tak nie do wszystkich one dotarły. Część mieszkańców – ta poinformowana, inaczej zorganizowała sobie dzień lub przestawiła swoje samochody za „linię” wyścigu, inni zdezorientowani i zdenerwowani nie mogli czasem wyjechać ze swoich posesji i klęli na czym świat stoi.

Należy także poprawić koordynację pracy służb ratunkowych. Ochotnicza Straż Pożarna w Lusowie, pomimo, że ulica obok ich strażnicy była częścią wyścigu - czyli zamknięta dla ruchu - otrzymała wezwanie do zabezpieczenia lądowania Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Strażacy, pomimo, że wiedzieli wcześniej o wyścigu, próbowali ruszyć w akcję. Możliwe, że dyspozytor z Poznania nie miał pełnej wiedzy o aktualnym stanie na wiosce, może gdyby wiedział - wysłałby inną jednostkę.

Organizowanie imprezy kolarskiej na takim dystansie to nie lada wyczyn. Jest znacznie trudniejsze niż maraton czy nawet triatlon. Trudno jest wyznaczyć taką trasę aby nie kolidowała z przejazdami kolejowymi czy dojazdami na lotnisko.

Za rok, w ramach Bike Challenge odbędą się w Poznaniu Mistrzostwa Świata. Zjedzie się tu kilkanaście tysięcy cyklistów z całego świata. Będzie to największa impreza rowerowa w Europie!
Za około tygodzień dowiemy się czy impreza za rok również odbędzie się na tej trasie.

Agnieszka Wilczyńska

Skoda Bike Challenge za nami
Kategoria: