Retro Jazz Quartet - Jazz w 100 – letniej niepodległej

Okres dwudziestolecia międzywojennego to czas, kiedy do Polski zaczęło docierać nowe zjawisko muzyczno –kulturowe: jazz, a jego prawdziwa ekspansja nastąpiła wkrótce po II wojnie światowej. Wielkie postacie polskiego jazzu wpłynęły nie tylko na kształtowanie się rodzimej sceny, ale i wywarły znaczący wpływ na rozwój tego gatunku w Europie. Warto dodać, że muzyka jazzowa stała się ważnym, acz ukrytym orędziem z komunistycznym reżimem lat 50 – tych, a nasi jazzmani obficie czerpali z rodzimych motywów melodii i rytmów. Na przestrzeni ostatnich dekad jazz w Polsce kształtował się i rozwijał dzięki takim artystom, jak: Krzysztof Komeda Trzciński, Andrzej Trzaskowski, Jerzy Milian, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Janusz Muniak, Zbigniew Seifert, Jarosław Śmietana i inni. Wielu  z ich już odeszło, zostawiając trwały ślad w polskiej kulturze muzycznej. Projekt Jazz w stuletniej Niepodległej stanowi przekrojowe ujęcie twórczości polskich artystów jazzowych, prezentuje bogactwo stylistyczne i językowe polskiego jazzu, sięga po najtrwalsze pomniki polskiej kultury XX wieku, niosąc równocześnie sporą dawkę ekspresji.

Repertuar zespołu RJQ odznacza się  ogromną różnorodnością pod względem stylistycznymi repertuarowym. Wysoki poziom wykonawczy i ogromne doświadczenie, poparte setkami występów na estradach Polski i zagranicy, a także współpraca członków zespołu z największymi postaciami polskiej sceny muzycznej sprawiają, iż występ zespołu RJQ cieszy się każdorazowo gorącym odbiorem.

Retro Jazz Quartet w składzie:
Katarzyna Stroińska – Sierant – lider, fortepian, aranżacje
Jarosław Wachowiak – saksofony
Zbigniew Wrombel – kontrabas
Maciej Burzyński – perkusja

Biogramy
Zbigniew Wrombel
jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie kontrabasu profesora . Obecnie jest adiunktem Katedry Jazzu tejże uczelni. Posiada stopień naukowy doktora habilitowanego. Od wielu lat zalicza się do czołówki muzyków jazzowych w Polsce. Grał w takich zespołach jak String Connection, Grupa Warsztat Walk Away, Air Condition Zbigniewa Namysłowskiego, Vintage Band Spirituals and Gospel Singers, Classic Jazz Quartet, Retro Jazz Quartet i wielu innych. Współpracuje też między innymi z takimi muzykami jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski, Krzysztof Przybyłowicz, Henryk Miśkiewicz, Jarek Śmietana, Tomasz Szukalski, Jan Jarczyk, Artur Dutkiewicz, Adam Wendt, Piotr Baron, Grzegorz Nagórski, Maciej Sikała, Wiesław Prządka, Wojtek Mrozek, Janusz Strobel, Józef Eliasz, Maciej Strzelczyk oraz wokalistkami i wokalistami: Haliną Zimmermann, Justyną Szafran, Iwoną Loranc, Grzegorzem Tomczakiem i Januszem Szromem. Brał też udział w wielu festiwalach jazzowych, a także w międzynarodowych projektach jazzowych z udziałem takich artystów jak , Keith Dunn, Eb Davies, Jean-Paul Bourelly..
Współpraca na innych „frontach muzycznych” obejmuje różne formacje artystyczne takie jak na przykład orkiestry Zbigniewa Górnego, Wiesława Pieregorólki, Alex Band, Kukla Band. Grał też w legendarnym zespole „Marek & Vacek”.
Jego działalność koncertowa trwa ponad czterdzieści lat i ma na celu upowszechnienie kultury polskiej poprzez liczne koncerty z muzyką polską, zarówno w kraju jak i zagranicą oraz nagrane płyty.

Katarzyna Stroińska – Sierant  
Absolwentka Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki  Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie kompozycji prof. Mirosława Bukowskiego oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Niedzieli. W 2011 roku obroniła pracę doktorską zatytułowaną: Różnorodność środków wykonawczych w pianistyce jazzowej na przykładzie opracowań tematów polskiej muzyki filmowej, a w 2013 uzyskała stopień doktora habilitowanego, a jej publikacja i płyta poświęcone były ludowej muzyce Wielkopolski w jazzowych aranżacjach.
Od 2015 roku profesor nadzwyczajny AM w Poznaniu, piastuje funkcję kierownika Katedry Jazzu.
Związana z wieloma formacjami i instytucjami muzycznymi w kraju, uczestniczy w licznych przedsięwzięciach artystycznych. Na swoim koncie ma albumy solowe oraz kilkanaście płyt  zespołowych, m. in. „Kasia Stroińska – Sierant &  Movie Jazz – polskie tematy filmowe”, „Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy”, „Folk songs for the Jazz Ensemble”, „Gorzkie Żale – Muzyczne rozważania pasyjne”, „Zaczarowane kolędy”, „Lutosławski – preludium do portretu” i inne.
Koncertowała z czołowymi artystami polskiej sceny jazzowej m. in. : Maciejem Sikałą, Grzegorzem Nagórskim, Piotrem Baronem, Izą Zając, Januszem Szromem, Andrzejem Święsem, Karolem Szymanowskim, Maciejem Fortuną i innymi. Od wielu lat jest członkiem kilku zespołów jazzowych, z którymi zdobywała nagrody na festiwalach i konkursach, m. in. Bielska Zadymka Jazzowa, Krokus Jazz Festiwal, Jazzga, Big Band Festiwal, Festiwal Cantate Deo i inne. Od 2002r jest liderem poznańskiej formacji Retro Jazz Quartet, z którą realizuje autorskie projekty.
Katarzyna Stroińska – Sierant jest cenionym akompaniatorem, towarzyszyła wielu artystom polskiej sceny rozrywkowej, jak: Krzysztof Kiljański, Mieczysław Szcześniak, Robert Janowski, Natalia Niemen, Muracho Band i innymi, współpracowała także  z kabaretem poznańskiego Teatru Nowego i kabaretem Zenona Laskowika. W latach 2002 – 2013 występowała w telewizyjnych programach muzycznych „Jaka to melodia” oraz „ Śpiewające fortepiany”.
W 1997 roku zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy. Tworzy dzieła łączące stylistykę jazzową z muzyką poważną. Szczególne miejsce w jej dorobku zajmują utwory polskich kompozytorów, które aranżuje i wykonuje w nurcie jazzowym. Są to m.in. parafrazy utworów Chopina, Moniuszki, Nowowiejskiego, tematy muzyki filmowej, przeboje 20 – lecia międzywojennego oraz rodzimy folklor. Za popularyzowanie muzyki polskiej otrzymała w 2013 roku nagrodę „Złoty liść”. Prezentuje również autorskie interpretacje muzyki sakralnej łączące tradycję z improwizacją  –  od pieśni pasyjnych, Maryjnych po sekwencje chorałowe, występując na Festiwalach Muzyki Pasyjnej i Paschalnej, Krakowskim Festiwalu Muzyki Niezwykłej, czy Festiwalu Muzyki Chorałowej. Tworzy muzykę kameralną do prezentacji  Verba Sacra wykonywaną w Bazylice Poznańskiej, towarzysząc w recytacji słowa wybitnym polskim aktorom teatralnym i filmowym.
Katarzyna Stroińska - Sierant jest jurorem konkursów wykonawczych i kompozytorskich, wykładowcą warsztatów, konferencji i  seminariów z zakresu improwizacji i teorii jazzu. Jest członkiem kilku zespołów badawczych realizujących projekty  poświęcone dydaktyce muzycznej oraz popularyzowaniu twórczości polskich kompozytorów jazzowych.

Jarosław Wachowiak
Swoją działalność artystyczną rozpoczął w 1987 roku jako muzyk solista klarnecista w Wielkopolskiej Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Kurpińskiego w Poznaniu. W latach 1992-1994 pracował w Teatrze Muzycznym na stanowisku pierwszego klarnecisty.  Od 1991 roku rozpoczął działalność klarnecisty i saksofonisty jazzowego. W latach 1991, 1992 oraz 1997 pracował w Big Bandzie Teddy Franka Orchestra oraz Antoni Radziuk Band na statkach pasażerskich Royal Viking Sun oraz Vistafjord. Lata 1992-1996 to współpraca z poznańskim zespołem dixielandowym „ Dixie Company”, z którym koncertował na wielu festiwalach jazzowych w kraju i za granicą. W roku 1996 założył własny zespół pod nazwą „Swing Brothers”, a w  roku 2001 formacja – „Sax Brothers”. Działalność z tą formacją zostawiła trwały ślad w postaci nagród, wyróżnień, recenzji i wywiadów. Do najważniejszych osiągnięć zespołu Sax Brothers zaliczyć można: Grand Prix na Festiwalu Jazzowym „Jazzga” w Łodzi, III nagrodę na Festiwalu Jazzowym „Krokus” w Jeleniej Górze, udział w finale Festiwalu „Bielska Zadymka Jazzowa”, udział w Festiwalu „Era Jazzu” w Poznaniu, udział w Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Saint Etienne i Maison we Francji, koncerty w Pappenburg w Niemczech, zdobycie II nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu oraz koncerty w klubach jazzowych na terenie całego kraju. W 2002 roku nagrał z zespołem Sax Brothers płytę „Caravan”, która otrzymała pochlebne recenzje z ust polskich krytyków jazzowych oraz prezentowana była w programie  radiowym „Trzy kwadranse jazzu”.
Od 2002 roku współtworzy również zespół Retro Jazz Quartet składający się z poznańskich muzyków i specjalizujący się w jazzowych interpretacjach  muzyki polskiej. W 2005 roku rozpocząłem współpracę z zespołem Big Stan Band pod kier.  Stanisława Gruszki, z którym odnosiłem sukcesy na wielu festiwalach na terenie kraju i zagranicą, zdobywając dwukrotnie tytuł najlepszego instrumentalisty na Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu w roku 2006 i 2007. Lata 2008-2009 obfitowały w wydarzenia artystyczne z wieloma formacjami, przede wszystkim jednak z zespołem Retro Jazz Quartet, z którym w lutym 2008 roku nagrał koncertową płytę pt. „Pod pretekstem filmu”, zawierającą aranżacje polskich tematów filmowych. W roku 2009 rozpoczął współpracę w formacji „Movie Jazz” Brał udział  na „Jazz Festiwal Green Town” w Zielonej Górze, z zespołem „Old Friends Orchestra”, „RCK Pro Jazz” w Kołobrzegu z Retro Jazz Quartet oraz Movie Jazz, poznańskie  „Zaduszki Jazzowe”, festiwal muzyki organowej i kameralnej Erratia Musica – Polkowice 2010r oraz liczne koncerty w klubach jazzowych, teatrach, filharmoniach i domach kultury na terenie całego kraju.
Występował z czołówką polskiego jazzu m.in Piotrem Baronem, Maciejem Sikałą, Zbigniewem Lewandowskim, Zbigniewem Wromblem, Krzesimirem Dębskim, Andrzejem Jagodzińskim, Jerzym Szymaniukiem, Andrzejem Święsem, oraz Hanną Banaszak, Katarzyną Skrzynecką, Krzysztofem Kiljańskim i Zbigniewem Wodeckim.

Mirosław Kamiński
aktywny i popularny poznański perkusista wykonujący różne gatunki muzyczne od jazzu do rocka - od 10 lat członek zespołu Lombard, aktywnie koncertuje z wieloma wykonawcami polskiej estrady. Absolwent AM w Poznaniu w klasie perkusji.

Koncert odbędzie się w sobotę 17 listopada w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym o godz. 18.00. Bilety w cenie 20 zł.

Materiał nadesłany

Kategoria: