Dożynki i Przegląd Zespołów Folklorystycznych 21 sierpnia w Lusowie

Dożynki to ludowe święto plonów. Co prawda nasza gmina ma już charakter mieszkaniowy, a nie rolniczy, ale warto wspólnie podziękować za udany rok w rolnictwie. Wszak wszyscy korzystamy z tego co ziemia i przyroda nam ofiaruje. 

Dożynki to bardzo specyficzne święto, niepodobne do żadnego innego. Jest najbardziej „wiejskie” jak tylko się da, ale zawsze w pozytywnym aspekcie tego słowa. Osobiście serdecznie zapraszam wszystkich do Dopiewa, zwłaszcza z dziećmi. Warto pokazać im kolorowy korowód, polskie stroje ludowe, obrzędy i tradycję, która przez wieki nam towarzyszyła.

W niedzielę, 21 sierpnia „Lusowiacy” rozpoczną dzień od poprowadzenia obrzędu Dożynek Gminy Tarnowo Podgórne, tuż po zapowiedzianej na godz. 10.30 mszy św. Po obrzędzie, tradycyjnie będzie można odwiedzić stoiska poszczególnych sołectw, na których nie zabraknie smakołyków i rękodzieła.

Czechy, Dania, Gruzja, Kolumbia, Serbia, Słowacja i Węgry. Folklor z tych krajów będziemy mogli podziwiać podczas siedemnastej edycji Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych. Na scenie będą się prezentować także Polacy, z gospodarzami – Zespołem Pieśni i Tańca „Lusowiacy” – na czele.

Na estradzie moc atrakcji! Podobnie jak w ubiegłych latach, GOK „SEZAM” - we współpracy z Towarzystwem Poligrodzianie - zaprosił zespoły z wielu krajów Europy, a nawet z odległej Kolumbii. Nie zabraknie także różnorodnego rodzimego folkloru, który prezentować będą zespołu z powiatu poznańskiego i Wielkopolski. Ich występy oceni profesjonalne jury, które przyzna nagrody dla najlepszej kapeli i najlepszych tancerzy.

Czechy reprezentować będzie Grupa Folklorystyczna „Lipovjan”, Danię – Grupa Taneczna F.U.F., Gruzję – zespół „Tbeti”, Kolumbię – Grupa Taneczna „Palma Africana”, Słowację – Zespół Tańca Ludowego „Oblik”, Węgry – Grupa Taneczna „Kisalföld”, a Serbię – Zespół Folklorystyczny „Prvi Partizan”. Szykuje się więc wielkie i barwne święto folkloru.

 Zapraszamy do Lusowa!

Na podstawie http://goksezam.pl/

Kategoria: