Jazzowa Scena Sezamu w skandynawskim klimacie

Twórczość fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa i norweskiego, Edwarda Griega oraz skandynawska muzyka ludowa zainspirowały poznańskiego muzyka Jarka Kostkę do stworzenia projektu „Nordic Sounds”. W muzycznym życiu kieruje się on maksymą, że „muzyka czerpie z innej istniejącej już muzyki". Zafascynowany muzyką nordycką, wnikliwie wybrał utwory, przearanżował je i wydobył z nich to „COŚ”, co stanowi podstawę jazzowej improwizacji. Uważa, że „powściągliwość i liryzm muzyki skandynawskiej głęboko porusza wrażliwość muzyków i otwiera szerokie spektrum”.

Jarek Kostka to niekonwencjonalny, wszechstronny pianista jazzowy, aranżer, organista, kompozytor i nauczyciel. Ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie teorii muzyki. Jest wykładowcą improwizacji muzycznej oraz nauczycielem kompozycji w Szkole Muzycznej II stopnia w Poznaniu. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych, m. in. dla Teatru Dramatycznego im. Fredry w Gnieźnie, komponuje i aranżuje muzykę chóralną dla Affabre - The Chamber Singers, Chóru Kameralnego Collegium Cantorum, i Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest twórcą i kierownikiem artystycznym zespołów After Four, Con Alma i Combo Latino. Inicjował i aranżował takie projekty muzyczne jak: „Św. Hildegarda do poznania”, „Chopin Profanum”, „Komeda Intensive Silence”, „Flamenco Meets Jazz”, „Sekwencje”. Współpracował z wieloma znanymi artystami, takimi jak: The Platters, Joe Williams, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Hanna Banaszak, Grażyna Łobaszewska, Piotr Schultz i Ewa Uryga.

Do projektu zaprosił znakomitych muzyków. Jana Adamczewskiego  - saksofonistę, który swobodnie czuje się w repertuarze jazzowym i rozrywkowym. Działa jako muzyk sesyjny, inicjował jam session w Poznaniu. Współpracuje z takimi artystami jak: Kasia Wilk, Mezo, Sławek Uniatowski, Daniel Moszczyński, Katarzyna Skrzynecka, Katarzyna Rościńska oraz z zespołem Bibobit. Piotra Maxa Wiśniewskiego – kontrabas. Jest on absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współpracował m. in. z Hanną Banaszak, Iwoną Loranc, Grzegorzem Tomczakiem, Kabareciarnią Zenona Laskowika, Teatrem Nowym w Poznaniu i Teatrem Polskim w Szczecinie. Ma na swoim koncie wiele rejestracji płytowych i telewizyjnych oraz udział w festiwalach Poznań Jazz Fair i Jazz Jamboree. Perkusistę Waldemara Franczyka, który ukończył  Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Jest pedagogiem, współorganizatorem Międzynarodowych Warsztatów Perkusyjnych w Żaganiu, zdobywcą wielu wyróżnień, w tym I nagrody na I Jazz Rock Festival 2003 w Olsztynie, Grand Prix na festiwalu Jazz Krokus 2005 w Jeleniej Górze, Grand Prix festiwalu Jazz nad Odrą 2006. Współpracował m. in. z Jarkiem Śmietaną, Jerzym Główczewskim, Maciejem Sikałą, Adamem Wendtem, Bogdanem Hołownią, Karolem Szymanowskim, Beatą Bednarz, Hanną Banaszak i Piotrem Rubikiem.

Na koncert zapraszamy 8 lutego 2019 o godzinie 19 do Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym. Bilety w cenie 20 zł można nabyć w siedzibie GOK „SEZAM” (ul. Poznańska 96 w Tarnowie Podgórnym) od pon. do pt. w godz. 9-15, w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (ul. Ogrodowa 14) od pon. do pt. w godz. 15-20, w Centrum Kultury Przeźmierowo (ul. Ogrodowa 13a) od wt. do pt. w godz. 16-20. Sprzedaż online prowadzi serwis Bilety24.pl